İngiliz Prens Andrew cinsel saldırı ile suçlanmıştı

İngiliz polisi,  İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in oğlu Prens Andrew hakkındaki cinsel saldırı soruşturmasını sonlandırdı. Virginia Roberts Giuffre, 17 yaşındayken İngiliz Prens Andrew ‘in kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu iddia etmişti. Dava açan Giuffre’nin iddiaları soruşturma için yeterli olmadı. Polis yaptığı açıklamada, ABD’deki davanın bir parçası olarak Ağustos 2021’de yayınlanan bir belgenin incelendiği belirtti. Ardından,  incelemenin tamamlandığı ve başka bir işlem yapılmadığı bilgisini vermişti.  Dük’e yakın bir kaynak ise haber ajansı PA Media’ya yaptığı açıklamada polisin soruşturmayı sonlandırma kararının sürpriz olmadığını söyledi. Giuffre, açıklamalarına ek olarak Prens tarafından Londra, New York ve Karayipler’de 3 kez cinsel saldırıya uğradığını iddia etmişti.

ingiltere-prensi-Andrew-cinsel-saldiri-soruşturmasinda-takipsizlik

İngiliz polisi, Prens Andrew hakkındaki cinsel taciz soruşturmasını sonlandırdı

Kraliyetten İngiliz Prens Andrew’e sert tepkiler

İngiliz Kraliyet Ailesi cinsel saldırıyla suçlanan Prens Andrew’a kapıları kapattı. Prens William, Andrew’i kraliyete karşı bir tehdit olarak gördüğü için kamuoyunda görünmesi istenmedi. Kraliçe II. Elizabeth’in oğlu Prens Andrew’e, cinsel taciz iddiaları nedeniyle Kraliyet kapılarının kapandığı iddia edildi. Ayrıca kardeşleri olan Charles, Edward ve Anne’in, Prens Andrew’in kamu görevlerine dönüşünü engellediği söylentileri medyaya sızdı.

İngiliz Prens Andrew’e aracı olan Epstein, intihar etmişti

Kadın ticareti, insan kaçakçılığı ve pedofili suçlarıyla mahkum edilen ABD’li Jeffrey Epstein ile yakın arkadaşlığı nedeniyle Prens Andrew uzunca bir süre eleştirilerin odağında yer aldı. Epstein, çocuk ticareti yapmakla suçlanarak tutuklanmıştı. Suçlamaları reddeden Epstein, ilginçtir ki cezaevinde ölü bulundu. Epstein’in intihar ettiği belirtilmişti. Hücresinde kendini astığı açıklanan ABD’li Jeffrey Epstein’i izlemekle görevli olan 2 gardiyan, yargılandıkları davada kayıtlarla oynadıklarını kabul etti. Epstein, 18 yaşın altındaki kadınların cinsel ilişkiye zorlandığı bir fuhuş şebekesi kurmak suçundan mahkemeye çıkarılacaktı. O gece görevli olan iki gardiyan, olay sonrasında cezaevi kayıtları ile oynayarak, Epstein’i 30 dakika ara ile izlediklerini göstermeye çalıştı. Epstein, kefaletle serbest bırakılma talebinin reddedilmesinden sonra 25 Temmuz’da hücresinde baygın halde bulunmuştu. Boynunda izler fark edilen Epstein, Ağustos ayındaki intiharı öncesi, başka bir hücreye nakledilmişti.

Esptein ile arkadaşlığının ortaya çıkması ve hakkındaki cinsel saldırı iddiaları nedeniyle İngiliz Prens Andrew, annesi Kraliçe Elizabeth tarafından kraliyet görevlerinden uzaklaştırılmıştı. Maaşı kesilerek saraydaki ofisi kapatılmıştı.