Fransa’da akaryakıt zamlarıyla başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine isyan ve öfkeye dönüşen “sarı yeleklilerin” gösterileri 9’uncu haftasına girerken, hükümet eylemcilere yönelik daha sert cezalar getirmeye hazırlanıyor.

Fransa Başbakanı Edouard Philippe’nin izinsiz gösteri yapanlara ve şiddete başvuranlara karşı yeni bir yasa kabul edeceğine yönelik açıklaması, hükümetin “sarı yeleklilere” karşı tutumunu sertleştireceğine işaret ediyor.

Macron’un ilk etapta “sarı yeleklilere” verdiği bazı ekonomik tavizlere rağmen gösterilerin önüne geçememesi ve protestoların 17 Kasım’dan bu yana şiddetlenerek artması, Fransa hükümetini daha ağır adımlar atmaya zorluyor.

Cumhurbaşkanı Macron’un yeni yıl konuşmasında karşı çıkılan reformların sürdürüleceği ve “kamu düzeninin ne pahasına olursa olsun korunacağına” yönelik açıklamaları da adımların sertleşeceği sinyalini veriyor.

Yasanın hızlı şekilde hazırlanarak şubat başında onaylanması bekleniyor. Onaylanana kadar ise ülke çapında düzenlenecek protestolarda yaklaşık 80 bin polisin görev yapması öngörülüyor.

Başbakanı Philippe’nin uygulamaya koyulması planlanan yasaya ilişkin paylaştığı bilgilere göre, Fransa’da “izinsiz” gösterilerin yasaklanması öngörülüyor.

İzin almadan gösteri yapanları cezalandıracak düzenlemenin, aynı zamanda gösterilerde “maske” takılmasını da yasaklaması planlanıyor.

Fransa’da futbol holiganlarının maçlara katılmalarını engelleyen yasaya atıfta bulunarak benzer bir uygulamanın “sorun çıkaran sarı yelekliler” için de geçerli olması gerektiğini savunan Philippe, protestoculara hem maddi hem de hapis cezası verilebileceğine işaret ediyor.

Dönemin İçişleri Bakanı ve daha sonra Cumhurbaşkanlığı yapan Nicolas Sarkozy’nin 2003 yılında öncülük ettiği yasaya göre, futbol holiganlarına 2 yıl hapis ile 30 bin avroya yakın para cezası verilebiliyor.

Bu yasa aynı zamanda hükümlü holiganların maçlara katılımını yasaklamakla beraber, maç olduğu günlerde bu kişilerin bölgelerindeki karakollara bildirim yapmasını zorunlu kılıyor.

Philippe, bu yasanın “işlevsel” olduğunu ve benzer cezaların “sarı yeleklilere” de uygulanarak şiddetin kontrol altına alınabileceğini savunuyor.