Fransa İçişleri Bakanı Darmanin hakkındaki soruşturmaya takipsizlik isteği

Fransa İçişleri Bakanı Darmanin tarafından 2009 yılında tecavüze uğradığını öne süren bir kadın, Ocak 2018’de Paris Savcılığı‘na suç duyurusunda bulunmuştu. Bunun üzerine Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin hakkında soruşturma açılmıştı. Darmanin, suç duyurusunda bulunan kadın ile bir ilişkisi olduğunu kabul etmiş ancak tecavüz suçlamasını reddetmişti. Savcılık, Şubat 2018’de Darmanin’e yönelik bu suçlamayla ilgili soruşturmada takipsizlik kararı almıştı. Ancak Paris Temyiz Mahkemesi, 9 Haziran’da soruşturmanın tekrar açılmasına karar vermişti. Paris Savcılığı, Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin hakkında tecavüz suçlamasıyla açılan soruşturmada takipsizlik verilmesini talep etti. Darmanin, suç duyurusunda bulunan kadın ile bir ilişkisi olduğunu kabul etmişti. Fransız basınının adli kaynaklara dayandırdığı haberlerde, Paris Savcılığının Darmanin hakkında açılan soruşturmada takipsizlik verilmesini istediği bilgisi verildi. Darmanin’ın avukatları Pierre-Olivier Sur ve Mathias Chichportich, artık hakimin vereceği kararı beklediklerini ifade etti. Darmanin hakkındaki soruşturmanın Eylül 2021’de tamamladığı açıklanmıştı.

Fransa İçişleri Bakanı Darmanin hakkındaki soruşturmaya takipsizlik isteği

Fransa İçişleri Bakanı Darmanin hakkındaki soruşturmaya takipsizlik isteği

Darmanin hakkında Ocak 2018’de tecavüz suçlamasıyla soruşturma açılmıştı

Soruşturma, 2009’da Darmanin tarafından tecavüze uğradığını öne süren bir kadının Paris Savcılığına suç duyurusunda bulunmasıyla açılmıştı. Paris Savcılığı, Şubat 2018’de takipsizlik vermiş ancak Paris Temyiz Mahkemesi, 9 Haziran 2020’de soruşturmanın tekrar açılmasını kararlaştırmıştı. Darmanin, suç duyurusunda bulunan kadın ile bir ilişkisi olduğunu kabul etmiş ancak tecavüz suçlamasını reddetmişti. Darmanin, Temmuz 2020’de Başbakanlık görevine getirilen Jean Castex’in hükümetinde içişleri bakanı olarak atanmıştı.

Fransa İçişleri Bakanı Darmanin İslam karşıtlığı ile gündeme geliyor

Gazeteci, sığınmacı ve göstericilere karşı uygulanan polis şiddetine sessiz kalmak ve polisi cesaretlendirmekle gündemden düşmeyen Fransa İçişleri Bakanı Darmanin, Müslümanlara yönelik kısıtlayıcı yaptırımlarıyla gündemden düşmüyor. Fransa, İslam karşıtı ve ayrılıkçı yasa tasarısı ile Müslümanları hedef alarak onlara yönelik baskıyı arttırmak istemişti. Yasa tasarısının kabulünün öncesinde hâlihazırda devam eden bu İslam karşıtı düşmanlık, tasarının kabulünden sonra cami ve mescitlere yönelik saldırılar, kundaklama olayları ile giderek büyüdü. Türk imamlar ülkeden gönderildi ve bazı yerlerde başörtü yasağı getirildi. Darmanin, yasa tasarısının “dinlere karşı değil İslamcıların ülkeyi ele geçirme çabasına karşı mücadeleyi hedeflediğini” söyledi. Ayrıca, aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi lideri Marine Le Pen’i, “yeteri kadar İslam karşıtı olmamak”la suçladı. Yabancı ve İslam karşıtlığıyla bilinen aşırı sağcı muhalif liderin, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un sağ kolu olarak görülen Darmanin tarafından bu şekilde suçlanması, sosyal medyada tartışma konusu oldu.