ABD’nin 10 sivili katlettiği Kabil saldırısı suçluları ceza almayacak

 

ABD, Kabil’de 10 sivilin öldürüldüğü saldırıyla ilgili kimseye ceza vermeyeceğini açıkladı. Pentagon Sözcüsü John Kirby, komutanların Afganistan’ın başkenti Kabil saldırısına ilişkin inceleme üzerine, herhangi bir personelin cezalandırılmayacağını belirtti. ABD kuvvetlerinin Afganistan’dan çekilmesi sırasında Amerikan ordusunun Kabil saldırısı tartışmaları devam ediyor. 7’si çocuk 10 sivilin öldürüldüğü 29 Ağustos’taki saldırıya ilişkin istihbaratın tamamen yanlış çıkması üzerine ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığınca (CENTCOM) yapılan inceleme tamamlandı. Konuya ilişkin değerlendirme yapan Kirby, CENTCOM Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie ile ABD Özel Kuvvetler Komutanı Orgeneral Richard Clarke’ın inceleme üzerine tavsiyelerini Bakan Austin’e ilettiğini açıkladı.

Pentagon Sözcüsü’ne göre Kabil saldırısı sorumluları ceza almayacak

Kirby, “Tavsiyelerinde özellikle hesap verebilirlikle ilgili konular yok. Bakan, tavsiyelerini inceledi. Hepsine giremeyeceğim, anlayacağınız üzere bazıları gizli. 29 Ağustos saldırısına ilişkin bireysel bir cezalandırma konusunun olmasını beklemiyorum.” açıklamalarının yaptı. Komutanların açıkça herhangi bir cezalandırma istemediklerine ilişkin bir ifadenin tavsiyelerin arasında yer almadığını ifade etti. Üstelik cezalandırmaya yönelik de bir tavsiyenin söz konusu olmadığını belirtti. Kirby, soru üzerine Austin’in de herhangi bir cezalandırmanın gerektiğine inanmadığını vurguladı.

abd-savunma-bakanligi-kabil-saldirisindan-sorumlu-olanlara-ceza-vermeyecek

ABD, Kabil saldırısı sorumlularını cezasız bıraktı

Bağuz katliamı, savaş sırasında en büyük sivil kaybın verildiği olaylardan biriydi. Ancak ABD ordusu tarafından hiçbir zaman kamuoyuna açıklanmadı. Gizli tutuldu. Askeri yetkililer, neredeyse her adımda, soruşturulması gereken bu savaş suçunu gizledi. Ölü sayısı küçümsendi, belgeler hasır altı edildi. Raporlar ertelendi ve olay gizlilik sınıfına alındı. Patlama alanı da ABD liderliğindeki koalisyon güçleri tarafından buldozerlerle yıkıldı.

ABD’nin düzenlediği Kabil saldırısı çocuk ve sivilleri hedef almıştı

Aylarca süren gizli belge ve raporların incelenmesi sonucu saldırının ayrıntılarına dair bulgular ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’na (CENTCOM) gitmişti. Bunun üzerine CENTCOM saldırıyı ilk kez kabul ederek 80 kişinin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı. Söz konusu operasyonda 16 DEAŞ savaşçısı ile 4 sivilin öldürüldüğünü belirtti. Diğer 60 kişinin, “DEAŞ’ın kontrolündeki bölgelerde kadın ve çocukların bazen silaha sarılmaları nedeniyle sivil olup olmadıklarının bilinmediğini” iddia eden Komutanlık, “meşru müdafaa” diyerek Suriye’deki sivil katliamı savundu. Amerikan ordusu, Afganistan’dan çekilme sürecinde de “içerisinde DEAŞ militanlarının bulunduğu” iddiasıyla Kabil saldırısı, havaalanı yakınlarındaki bir eve saldırı düzenlemişti. 29 Ağustos’ta gerçekleştirilen saldırıda aynı aileden 7’si çocuk 10 Afgan sivil hayatını kaybetmiş, ölenlerin ise DEAŞ’la bağlantılarının olmadığı ortaya çıkmıştı. CENTCOM da yaşamını yitirenlerin “tamamen sivil vatandaşlar” olduğunu itiraf etmişti. ABD, Suriye’de sivil katliamını kabul etmiş oldu.