Avrupa Irkçılık ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele Komitesi (ECRI) tarafından yayınlanan rapor, Hollanda polisinin, sırf fiziksel görüntüsüne bakarak, Kuzey Afrikalı ve Türk göçmenleri keyfi olarak daha fazla durdurup, aradığını ortaya koydu.

Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren komitenin yayınladığı raporda, polisin göçmenlere yönelik keyfi tutumu eleştirildi.

Hollanda’daki bir araştırmaya yer verilen raporda, polisin özellikle fiziksel görüntüsüne bakarak insanları durdurup arama yaptığı belirtilerek, bir ankete göre Kuzey Afrikalıların yüzde 61, Türklerin ise yüzde 43’ünün sırf fiziksel görüntüleri temel alınarak durdurulduğu ve polis kontrolünden geçtiği kaydedildi.

Raporda ayrıca, Hollanda’da bu konudaki yasal kriterlerin muğlak olduğu ifade edildi.

Avrupa Irkçılıkla ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele Komitesi, Hollandalı bazı siyasetçileri, Müslüman ve yabancı karşıtı söylemlerinden dolayı uyardı.

Komite raporunda , Hollandalı bazı siyasetçilerin yabancı düşmanı ve göçmenlerin entegrasyonuna karşı çıkan söylemlerinden dolayı endişe duyulduğu bildirildi,

Hollanda’da ayırımcılığa karşı anayasaya yapılan değişikliklerin memnunlukla karşılandığı ifade edilen raporda, bununla birlikte yabancılara yönelik kin ve nefret içeren söylemlerin ve medya haberlerinin takibi ve cezalandırılması konusunda ciddi eksiklikler olduğu uyarısı yapıldı.