Almanya’da Türklerin evine saldıranlar serbest bırakıldı

Almanya‘da Türklerin yaşadığı daireye molotofkokteyli atılmıştı. Mahkeme saldıranları “çocuk” oldukları gerekçesiyle serbest bıraktı. Sibel İşini, 20 Ekim gece 02.00 sularında dairelerine yapılan ve elinden yaralanmasına neden olan saldırıya ilişkin, saldırının tekrarlamasından korktuğu ifadesini verdi. O geceden beri uyumadığını ve çocuklarını korumak amacıyla balkonda nöbet tuttuğunu belirtti. İşini, olaydan sonra evlerinin yakınında üzerine kalemle gamalı haç çizilen bir maske bulunduğunu ifade etti. Almanya’da Türklerin saldırıya maruz kalması, bulunan maskeyi de kendilerine yönelik kundaklama olarak düşünmelerine sebep oldu.

Almanya’da Türklerin yaşadığı eve ırkçı saldırı

Bırakılan maskenin olayla bağlantılı olabileceğini düşünen İşini, üç çocuğu ile yaşadığını vurgulayarak, “Gece mutfağı salona bağlayan kapının yanında oturuyordum. Balkona içinde yanıcı madde bulunan şişe atıldı. Birden ateş topu oluştu, kendimi yere attım. Bağırarak çocukları uyandırdım. Oğlumla birlikte yangını söndürürken elim yaralandı. Daha kötüsü de olabilirdi, yarım saat önce ben de balkondaydım. Olay gecesinden beri uykusuzum, psikolojim bozuldu, çocuklarıma bir şey olur diye sürekli kontrol ediyorum. Bu saldırganlar cama taş atmadılar, molotofkokteyli attılar. Bizi öldürme teşebbüsünde bulunuldu, ışığım yandığı halde saldırıldı, tesadüf deniliyor. Burada tesadüf hep Türkleri mi buluyor, ben bunu anlamadım” açıklamalarını yaptı. Almanya’da Türklere yapılan bu ırkçı saldırı sonuçsuz kaldı.

almanya-da-turklerin-oturdugu-eve-molotofkokteyl-atildi

Almanya’da Türklerin oturduğu eve molotofkokteyli atanlar serbest bırakıldı

Almanya’da Türklerin yaşadığı dairenin sahibi İşini, olayın etkisinden kurtulamadığının ve geceleri balkonda nöbet tuttuğunu vurguladı. Bu ülkede yaşamalarına rağmen olay sonrası birçok Türk yetkilinin ziyaretlerine geldiğini ancak hiçbir Alman yetkilinin kendilerini ziyaret etmediğini belirtti. Sibel İşini’nin çocukları Kubilay, Selim ve Dilara ise saldırıdan dolayı psikolojik sorunlar yaşadıklarını ve geceleri uyuma zorluğu çektiklerinin de altını çizdi.

Almanya’da Türklerin evine saldırı düzenleyenler suçlu bulunmadı

Ailenin avukatı Fatih Zingal, olayın faili olarak 14 yaşında bir kişiyle kendisine yardım eden 13 yaşındaki bir çocuğun yakalandığını açıkladı. Bu kişilerin olayı gerçekleştirdikleri halde yaşları küçük olduğu gerekçesiyle serbest bırakıldıklarını ifade etti. Zingal, Almanya’nın Solingen şehrinde 29 Mayıs 1993’te Mevlüde ve Durmuş Genç ailesinin evinin ırkçılar tarafından kundaklandığını hatırlattı. 5 kişinin hayatını kaybettiği bu olayda da suçu işleyenlerin yaşları küçük olduğu gerekçesiyle az ceza aldığını, şimdi ise bu kişilerin cezalarını çekerek toplum içinde hayatlarını sürdürdüklerini kaydetti.