Türk avukata ölüm tehditleri devam ediyor

Almanya‘da 2000-2007 yılları arasında 8 tanesi Türk, toplam 10 kişiyi öldüren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU)terör örgütü davasının müdahil avukatlarından Seda Başay Yıldız, “NSU 2.0” imzalı tehdit mektupları almaya devam ediyor. Frankfurter Allgemeine Zeitung’a açıklama yapan Seda Başay Yıldız, yaptığı açıklamada, daha önce karşılaştığı ve kendisiyle ilgili ölüm tehdidi içeren mektupların halen gelmeye devam ettiğini söyledi. Ailesi ve kendi hayatıyla ilgili endişe eden Yıldız, bu konuyla olması gerektiğince ilgilenmediklerini düşündüğü Hessen Eyalet İçişleri Bakanı Peter Beuth ve Eyalet Emniyet Müdürü Roland Ullmann’a tepki gösterdi ve eleştirdi. Ailesinin hedef alındığını ve korunmasız olduklarını dile getiren avukat, “Ailemin durumu ortada ama Hessen İçişleri Bakanı herhangi bir sorumluluk almak istemiyor” sözlerini ifadelerine ekledi. Yıldız, yaşadığı evde alınan güvenlik önlemleri masraflarının Almanya hükümeti tarafından ödenmesini istediğini ancak eyalet İçişleri Bakanlığı’nın bu talebi yerine getirmediğini de belirtti.

Avukatın nüfus bilgileri Frankfurt polis karakolundan alınmış

Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) davasının müdahil avukatlarından Yıldız’a, 2018 yılının Ağustos ayında, faks aracılığıyla ırkçı ve tehdit içerikli bir yazı gönderildi. Bu konuyla ilgili soruşturma başlatılmasını isteyen Yıldız’ın talebi karşılandı ve yapılan incelemede, Yıldız’ın kişisel bilgilerine bakılan bilgisayarın Frankfurt polis karakolundaki bir bilgisayar olduğu tespit edildi. İnceleme yapılan bilgisayarda, bu bilgisayarlara erişimi olan polis memurlarının, internet üzerinden grup oluşturduğu anlaşıldı. Bu grupta birbirlerine gamalı Haç, Hitler’in fotoğrafları ve yabancı düşmanlığı içeren mesajlar gönderdiği de ortaya çıktı. Olayda adı geçen 6  polis için soruşturma başlatıldı ve polisler geçici olarak görevden alındı. Seda Başay Yıldız, 2000 yılında öldürülen Enver Şimşek’in  bombalı saldırılar düzenleyen ve banka soygunları gerçekleştiren Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasındaki avukatlığını yapmıştı.

 

ölüm tehdit almanya

Hessen polisleri bunu ilk kez yapmıyor

Daha önce Avukat Yıldız’ın yaşadığı olayı yaşayan bir başka isim ise Berlinli kabare sanatçısı İdil Baydar olmuştu. Baydar, Yıldız’ın aksine kendisine ait kişisel bilgilerin polis bilgisayarından tarandığını basından öğrendiğini söylemişti. Hiçbir güvenlik biriminin kendisinin endişelenmemesi için arayıp destek olmadığından bahseden Baydar, Tagesspiegel gazetesine verdiği röportajda, “Benim tehdit edilmiş olmam anlaşılan polis için önem arz etmiyor. Kendimi yalnız bırakılmış hissediyorum” şeklinde konuşmuştu.