Fransa Cezayir direnişinin sembol isimlerinden Bumincil’i katlettiğini itiraf etti

Fransa, Cezayir direnişinin önemli isimlerinden biri olan avukat Ali Bumincil‘in, 1957 yılında Cezayir’in Bağımsızlık Savaşı’nda Fransız ordusunca işkenceye maruz kalarak katledildiğini itiraf etti. Elysee Sarayı konuyla ilgili açıklamada bulundu. Tarihçi Benjamin Stora’nın 20 Ocak tarihinde Fransa’nın sömürge geçmişine ve Cezayir Savaşı’yla ilgili bir rapor sunmuştu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘un da sunulan rapora göre bu kararı verdiği bildirildi. Cumhurbaşkanı Macron dün Elysee Sarayı’nda Bumincil’in çocuklarıyla görüştü. Bumincil’in intihar etmediğini bunun aksine Fransız Ordusu askerlerince öldürüldüğünü açıkladı. Yapılan açıklamada Macron’un bu konuşmayı ülkesinin adına yaptığı belirtildi. Bumincil’in kolonyal sisteme karşı geldiği bu nedenle General Paul Aussaresses’in emriyle Fransız askerleri tarafından alıkonulduğu söylendi. Daha sonra Bumincil’in gizli bir yere götürülerek işkence yapıldığı ve 23 Mart 1957 tarihinde öldürüldüğü kaydedildi.

Fransa Cezayir arasında sömürge dosyası

Tarihçi Stora, 1830 yılında başlayan ve 1966’da sona eren Cezayir’deki sömürge dönemiyle ilgili Cumhurbaşkanı Macron’a rapor hazırlamıştı. Stora’nın hazırladığı rapor Fransa Cezayir arasındaki sömürge suçlamalarını tekrar gündeme taşıdı. Raporda, Fransa’nın Cezayir topraklarında 17 ayrı nükleer deneme yaptığı, Fransız güçlerinin bu topraklara mayın ve patlayıcılar döşediği bildirildi. Bu sebeple binlerce Cezayirlinin hayatını kaybettiği bilgileri yer aldı. Tüm bunlara rağmen Cumhurbaşkanı Macron Cezayir’den özür dilemeyeceklerini açıkladı. Bu haber ise Cezayir’de tepkilere neden oldu. Elysee Sarayı, Macron‘un önümüzdeki sene, Cezayir ile savaşın sona ermesinin 60’ıncı yıldönümünde, üç farklı anma törenine katılacağı bilgisini vererek Fransa’nın savaşla ilgili arşivlerini, gizli belgelerini açma çalışmalarının genişletileceğini bildirdi. Yapılan bu açıklama, Macron’un Cezayir ile ilişkilerin düzeltilmesi için öneri hazırlamakla görevlendirdiği tarihçi Benjamin Stora’nın sunduğu Fransa’nın sömürge geçmişi ve Cezayir Savaşı’nı incelediği rapordan sonra açıklandı.

Fransa Cezayir kanlı geçmişi

Fransa’nın Afrika kıtasındaki sömürgeci geçmişinin en kanlı örneğini gösteren Cezayir, 1954 yılında özgürlüğünü kazanmak için mücadele etmeye başladı. Cezayir’in bağımsızlık mücadelesi tam tamına 8 yıl sürdü. Cezayir halkı özgürlüğünü kazanabilmek için bu uğurda çok ağır bir bedel ödedi. Fransız askerlerinin Cezayir halkına yaptığı asimilasyon ve işkenceler Fransa tarihine kara bir leke olarak kazındı.  8 yıl süren bu savaşta, Fransız askerleri ortalama 1 buçuk milyon Cezayirliyi kadın, erkek, çocuk, yaşlı ayırt etmeksizin acımasızca katletti. Milyonlarca Cezayirli yerinden yurdundan edildi.

Fransa'nın Cezayir katliamı

Fransa Cezayir topraklarında kanlı bir katliam yaptı