Almanya eski sömürgesi Namibya’da 100 yıl önce yapılan katliamların soykırım olup olmadığını tartışıyor.

Güney Afrika ülkesi Namibya’da temaslarda bulunan Almanya Kalkınma Bakanı Gerd Mueller, bir asır önce bu bölgede Herero ve Nama kabilelerine yönelik yapılan katliamları ‘soykırım’ olarak nitelendirdi.

1904-1908 yılları arasında yerel halkın topraklarına el konulması, halkın köleleştirilmesi isyana yol açtı. 65 bin Herero ve 10 bin Nama kabile üyesi Alman askerleri tarafından öldürüldü. Tarihçiler ve Birleşmiş Milletler bu katliamı 20. yüzyılın ilk soykırımı olarak nitelendiriyor. Almanya daha önce katliamlarda sorumluluğu olduğunu kabul etti; ancak tazminat taleplerinden kaçınmak için Namibya’dan şu ana kadar resmi olarak özür dilemedi.

Almanya, Namibya ile sömürge tarihine yönelik sorunların giderilmesi için bölge halkı ve siyasi yetkililer ile görüşmeler yürütüyor.

Nabimya’da hükümet yetkilileri ve kabile temsilcileri ile bir araya gelen bakan Mueller Almanya’nın sorumluluklarını üstlenmesi gerektiğini belirterek, “Görevimiz Almanya’nın sömürge tarihini unutmayarak üzerinde çalışmak ve uzlaşma sürecini güçlendirmek.” ifadelerini kullandı.

Pazartesi günü Namibya ziyareti sonra eren Mueller “1904-1908 katliamlarının soykırım olduğu açık ve net” ifadelerini kullandı. Namibya yetkililerinden Mueller’in “soykırım” çıkışına henüz açıklama gelmedi. Namibya Almanya’dan tazminat talebinde bulunmaya devam ediyor.