Macron, Cezayirlilerden yıllar sonra af diledi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa-Cezayir savaşı sırasında Fransa için savaşan fakat sonrasında devlet tarafından terk edilen Müslüman Harkilerden af diledi. Macron, savaş sırasında Fransız ordusunun saflarında yer alan ve ölüme terk edilen Harkiler için daha önce yaptığı açıklamalarda özür dilemeye gerek olmadığını açıkça ifade etmişti. Macron, Elysee Sarayı’nda kabul ettiği Harkilerin ailelerinden oluşan 300 konuk önünde, Harkilerden “Fransız devleti adına resmen” özür dilemiş oldu. Macron, “Harkilere ve çocuklarına yüksek ve samimi bir sesle söylüyorum, Cumhuriyet’in onlara borcu var. Savaşçılara şükranlarını sunmak istiyorum, yaptıklarını unutmayacağız. Terk edilmiş savaşçılardan, cezaevine giren ailelerinden af diliyorum. Unutmayacağız. O günden bu yana Cumhuriyet toparlandı. Hak ve adalet yoluna girdi.” diye konuştu. Fransa Cumhurbaşanı Macron, Cezayir Savaşı’nın ardından Fransa’nın Müslüman Harkilere olan vefa borcunu ödeyemediğini belirterek, “Harkilerin tarihi büyük ve acı verici. İki ülkenin parçalanması, kendi topraklarından ayrılma, Fransız halkı arasında parçalanma. Cezayir’deki katliamların, Fransa’daki dışlamanın, ardından inkar ve reddin defalarca hor gördüğü bir sadakatin trajedisi. Sizin tarihiniz bizim tarihimiz. Size hakaret eden Fransa’ya hakaret eder” ifadelerini kullandı.

Macron Cezayirlilerden özür diledi.

Emmanuel Macron, yıllar sonra Cezayirlilerden af diledi

Fransa tarihinin acılı bir sayfası

Fransa ile Cezayir arasında 1954-1962 yılları arasındaki bağımsızlık savaşında 200 bin Cezayirli Fransız ordusunun tarafını tutarak, ordu içinde Fransızlarla birlikte Cezayirlilere karşı savaştı. Savaş sonrasında 42 bin kadar Harki ordu tarafından Fransa’ya tahliye edildi. Ancak Fransa’da uzun süre kötü yaşam koşulları olan kamplarda yaşadılar. Yaklaşık 40 bin Harki de gizli ve yasa dışı yollardan Fransa’ya girmeyi başardı. Yaklaşık 200 bin Harki’den yaklaşık 90 bini Fransa’ya girmeyi başarırken, geri kalanı Cezayir’de kaderlerine terkedildi. Cezayir’deki yeni rejimin “hain” ilan ettiği Harkiler ve aileleri pek çok yerde kanlı saldırıların kurbanı oldu. Savaş sonrasında Harkiler unutuldu ve büyük acılar yaşadı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise kara geçmişinin izlerini bir özür ile yok etmeye çalıştı.

Seçim yatırımı olarak Harkiler

Nisan 2022’deki seçimler öncesi  Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un attığı bu geç adım, siyasi gözlemciler ve medya tarafından, 800 bin Harki‘nin yaşadığı Fransa’da, “seçim yatırımı” olarak da değerlendiriliyor.