İngiltere silah sattığı Suudi Arabistan’ın, Yemen’deki ihlallerini kayıtlara geçirmiyor

İngiltere hükümetinin, Suudi Arabistan‘ın, Yemen‘de sivillerin ölümüne yol açan saldırıları, uluslararası insani hukuk ihlallerine ilişkin kayıtlara eklemediği ortaya çıktı. Guardian gazetesinin haberine göre, silah satışıyla ilgili izinler çerçevesinde Savunma Bakanlığınca tutulan kayıtlara Yemen’deki ihlaller eklenmedi. Geçen temmuzdan beri veri tabanına 500’den fazla muhtemel ihlal kaydı düşüldü. Fakat insan hakları grupları, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerinin 20 binden fazla hava saldırısı düzenlediği bir savaşta gerçek ihlal sayısının çok daha yüksek olması gerektiğini açıkladı. İşçi Partisinden Gölge Uluslararası Ticaret Bakanı Emily Thornberry de güvenlik, insan hakları ve insani yardım uzmanları tarafından oluşturulan Yemen Veri Projesince belirlenen bir dizi olayın kayıtlarda bulunmadığını tespit ettiklerini duyurdu.

İngiltere Suudi Arabistan’ın ihlallerini görmezden geldi

Suudi Arabistan’ın yaptığı insan hakları ihlallerinin arasında, Ocak 2018’de 17 kişinin öldüğü bir köprü ve pazar yerine yönelik saldırılar da bulunuyor. Ayrıca Eylül 2015’te bir cenaze törenini hedef alan ve 30 kişinin öldüğü hava saldırısının da Suudi Arabistan’ın yaptığı ihlaller arasında yer alıyor. İngiltere hükümeti veri tabanını yayımlamayarak hangi ihlallerin kaydedildiğinin bilinmesini imkansız hale getirirdi. Savunma Bakanlığı kaynakları, veri tabanını yayımlanmamasını bazı olayların halka açıklanamayacak kadar hassas çeşitli bilgiler içermesinden kaynaklandığını öne sürdü. Öte yandan Silah Ticareti Karşıtı Kampanya’dan Andrew Smith, “Bu olayların neden dahil edilmediğine dair tam bir soruşturma yapılmalı.” diye konuştu. Smith şunları kaydetti: “Bu acımasız savaş başladığından beri Suudi Arabistan liderliğindeki kuvvetlerin, Yemen’de insanların yaşamlarını ve haklarını tamamen hiçe saydığını, savaşın sivillere maliyeti yıkıcı oldu ancak bu Boris Johnson (Başbakan) ve Liz Truss’ı (Uluslararası Ticaret Bakanı) silah satışlarını sona erdirmeye ikna etmeye yetmedi.”

İngiltere Suudi Arabistan’a silah satmaktan vazgeçmedi

Temmuzda Uluslararası Ticaret Bakanı Truss, Suudi liderliğindeki güçler tarafından işlenen olası uluslararası hukuk ihlallerinin “münferit olaylar” olduğunu savunmuş  İngiltere’nin Suudi Arabistan’a yapmış olduğu silah ticaretine onay vermişti. Birleşmiş Milletler (BM) ise eylülde bir rapor yayımlayarak, İngiltere dahil, Suudi Arabistan’a silah satan ülkelerin, potansiyel savaş suçlarına yardım ettiğini açıklamıştı. İngiltere’nin Yemen’deki savaşın başlamasından bu yana Suudi Arabistan’a en az 5 milyar sterlin değerinde silah sağladığı biliniyor.

ingiltere arabistan yemen