Hollanda Srebrenitsa soykırımında görev yapan askerleri ödüllendirecek

Hollanda hükümeti geçtiğimiz günlerde skandal bir karara imza attı. Hükümet Bosna Savaşı’nda Birleşmiş Milletler (BM) gücü olarak Srebrenitsa’da görev yapan her bir askere, 5’er bin euro ödeyeceklerini açıkladı. Hollandalı askerler, Birleşmiş Milletler (BM) gücü olarak 1995’te, toplama kamplarında kalan Boşnakların güvenliğini sağlamak için Srebrenitsa’ya gitti. Ancak Boşnakları Sırplardan koruması geren Hollandalı askerler kendilerine sığınan Boşnakları korumak yerine Sırplara teslim etti. Sırplar, Hollanda askerlerinin gözü önünde 8 bin 372 Boşnak Müslüman’ı katletti. Hollandalı askerler Sırpların yaptığı soykırıma adeta sessiz kaldı. Avrupa‘nın gözü önünde Müslüman Boşnaklar acımasızca öldürüldü. Öte yandan Sırplar Boşnak kadınlara tecavüz etti. Erkeklere ise türlü işkenceler uygulandı. Sırpların yaptığı ve Hollandalı askerlerin izninde gerçekleşen bu soykırım tarihte kanlı bir iz olarak yerini aldı.

Hollanda soykırıma göz yuman askerlere 5’er bin avro ödeyecek

Hollanda hükümeti ise soykırıma göz yuman o askerleri 26 yıl sonra ödüllendirme kararı aldı. Ödülün bu askerlere “jest ve takdir göstergesi” olarak verileceği açıklandı. Buna göre, 850 Hollandalı askere, hizmetlerinden dolayı 5’er bin avro ödeme yapılacak. Hollanda Savunma Bakanı Ank Bijleveld’a, Srebrenitsa savaşında görev yapan Hollandalı askerler hakkında hazırlanan rapor sunuldu. Raporda, yaşananların üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen askerlerin 3’te birinin halen psikolojik ya da fiziksel desteğe ihtiyacı olduğu açıklandı.

Askerlerin travmayı atlatması için Bosna ziyareti düzenlenebilir

Raporda askerlerin yaşadıkları tecrübelerin faturasını ağır ödedikleri ifade edildi. İçinde bulundukları koşullar değerlendirildiğinde, kendilerinden imkansız bir şey talep edildiği, bu askerlerin devlet ve halk tarafından takdir görmedikleri bildirildi. Ayrıca askerlerin yaşadıkları travmayı atlatabilmeleri için önümüzdeki dönemde istekleri üzere Bosna ziyaretleri düzenlenebileceği kaydedildi. Bunun 17 Mart’ta yapılacak seçimler öncesi gösteriş amaçlı yapıldığı ve askerlerin yanlış davranışlarından dolayı binlerce insanın katledilmesine rağmen yine de takdir gördükleri belirtildi.

Srebrenitsa kurbanları mücadeleyi bırakmadı

Srebrenitsa’daki soykırım kurbanları ise hak mücadelesini bırakmadı. 2014’te Hollanda hükümetine karşı dava açtı. Bölgede görev yapan Hollandalı askerlerin sorumluluklarını yerine getirmedikleri gerekçesiyle tazminat talebinde bulundu. Hollanda Yüksek Mahkemesi, askerlerin katliamda sınırlı sorumluluğu olduğuna hükmetti. Bu sorumluluğu yüzde 30’la sınırladı. Karardan 5 yıl sonra da Hollandalı askerlerin sorumluluğunu daha da azaltarak yüzde 10’a düşürdü.