Fransız ordusu Mali’de bir düğünde katliam yaptı

Fransız ordusunun geçtiğimiz pazar günü Güney Afrika ülkesi Mali’de bir düğüne helikopterle hava saldırı yaptığı iddia edildi. Gece düzenlenen operasyonda en az 100 sivilin öldürüldüğü bildirildi. Fransız basını, ordunun Mopti bölgesindeki Bounti köyüne saldırı düzenlediğini yazdı.  Katliam ortaya çıkınca Fransa Ordusu, saldırının sivilleri hedef almadığını silahlı gruplara yönelik olduğunu belirtti. ancak Mali kaynakları, Fransa’nın yaptığı hava saldırısında bir düğünün bombalandığını ve aralarında çocukların da olduğu en az 100 sivilin hayatını kaybettiğini aktardı. Köydeki yaralılara ise günlerce ulaşılamadığı ileri sürüldü. Fransa, 2014 yılında başlayan Barkhane operasyonu kapsamında Sahel bölgesindeki Moritanya, Mali, Burkina Faso, Nijer ve Çad’da 5 bin 100 asker görevlendirmişti. Mali’de bulunan Barkhane Operasyonu kapsamında görev yapan 5 askerini son 10 günde kaybetti.

fransa katliam mali

fransız ordusu katliam yaptı

Fransız Ordusu saldırıyı dolaylı olarak kabul etti

Mali’de yayın yapan bir radyo, pazar gecesi Bounti köyüne hava saldırısı düzenlendiğini ileri sürdü. Bölgenin Belediye Başkanı Adama Griaba, radyonun yayına katılarak yaptığı açıklamada, saldırının kimler tarafından düzenlendiğinin bilinmediğini ve ölü sayısının ise 100 ile 150 arasında olabileceğini söyledi. Görgü tanıkları ise ” Fransız ordusu hava saldırısı sırasında köyde yapılan düğünde çok sayıda kişiyi öldürdü” diye konuştu. Fransa’nın yaptığı saldırıdan sonra kaç kişinin yaralandığı henüz bilinmiyor. Fransa’da yaşayan Gazeteci Ömer Aydın, saldırıya dair edindiği bilgileri sosyal medya hesabı Twitter’dan paylaştı. Gazeteci Aydın, Fransa’nın saldırı duyulmadan önce inkar ettiğini daha sonra olay ortaya çıkınca dolaylı olarak kabul ettiğini söyledi. Aydın, “Reuters geçtikten sonra olaydan haberimiz oldu. Yerel kaynaklar ölü sayısı 100 diyor. Yaralılar öylece kalmış köyde. Fransa, olayı önce inkar etti: Başka bir yerde saldırı düzenledik dedi. Sonra kabul etti: ‘Biz teröristleri hedef aldık’ dedi” dedi.

Fransız Ordusu çocukları da öldürdü

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Guardian’ın web sitesinde Fransa’nın saldırılarıyla ilgili haberler 5 Ocak’ta yayınlandı. Haberde Fransa’nın Mali’deki sivil katliamına dair detaylı bilgiler verildi. The Guardian’ın haberi yerel kaynaklara dayandırarak, “Fransız ordusu, Mali’nin başkenti Bamako’ya 371 mil uzaklıktaki ücra bir bölgede yer alan Bounti köyüne düzenlenen düğün törenine helikopterler ile saldırdığı” diye yazarak haber yaptı. Guardian aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda sivilin hava saldırılarında öldürüldüğünü bildirdi.