Srebrenitsa soykırımında adı geçen emekli general soykırım suçundan yargılanacak

Srebrenitsa soykırımında adı geçen emekli general Milenko Zivanovic hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Sırp komutan Bosna Savaşı sırasında aralarında çocukların da yer aldığı binlerce kişiye toplu katliam düzenlemekle suçlanıyor. Zivanovic, savaş sırasında sözde yetki alanı olan Doğu Bosna bölgesinde Drina Kolordusu komutanıydı. Zivanovic’in Srebrenitsa ve Zepa bölgelerinde etnik temizlik ve soykırım suçları işlediği öne sürülüyor. Sırp komutan aralarında çocukların da yer aldığı binlerce kişiye toplu saldırı, keyfi tutuklama, işkence, taciz, fiziksel ve psikolojik şiddet suçlarından yargılanacak. Bosna Hersek Savcılığı mahkeme sonunda 75 yaşındaki komutanı suçlu bulursa Sırbistan’dan iadesini isteyecek. Sırp birliklerinin Temmuz 1995’te 8 binden fazla Boşnak sivili öldürdüğü Srebrenitsa soykırımı, aradan 26 yıl geçmesine rağmen kurban yakınlarının ve Boşnak halkının kanayan yarası olmaya devam ediyor.

srebrenitsa-soykiriminda-adi-gecen-emekli-general-Milenko-Zivanovic-soykirim-sucundan-yargılanacak

Srebrenitsa soykırımında adı geçen emekli general soykırım suçundan yargılanacak

Aradan 26 yıl geçmesine rağmen soykırım izleri hala can yakıyor

Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanmış en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen Srebrenitsa soykırımının acısı aradan geçen 26 yıla rağmen yüreklerdeki yerini koruyor. Aradan geçen yıllara rağmen hala binden fazla soykırım kurbanının cenazesi bulunamadı. Bu durum Srebrenitsa’da yaşanan zulmün ne derece büyük olduğunun en önemli göstergelerinden birisi olarak kabul ediliyor.

Srebrenitsa soykırımı kurbanlarının en genci 16 yaşındaki Azmir

Srebrenitsa’da Sırp güçler tarafından öldürüldükten sonra toplu mezarlara gömülen binlerce soykırım kurbanının daha sonra başka yerlere nakledilmişti. Soykırımdan sonra açılan toplu mezarlardan çıkarılan kalıntılar, tam olmasa da binlerce aile yakınına sevdiklerinin bulunabilen birkaç kemiğini toprağa vermenin ve “bir mezar taşı olsun” düşüncesinin hem hüznünü hem de huzurunu yaşatıyor. Bu yıl toprağa verilecek kurbanlardan en genci, öldürüldüğünde 16 yaşında olan Azmir Osmanovic’in yalnızca kafatasına ait kemik kalıntıları toprağa verilecek.  Srebrenitsa’nın Sırp askerlerin eline geçmesinin ardından Hollandalılara sığınmak istemeyen Boşnakların bir bölümü orman yolundan Bosna Hersek Ordusu’nun kontrolündeki bölgeye ulaşmak istemişti. Orman yolunu seçenlerin büyük çoğunluğunun kaderi de BM üssüne sığınanların kaderiyle aynı oldu. Halk arasında “ölüm yolu” olarak da anılan orman yolundan giden binlerce Boşnak sivil, Sırpların kurduğu hain tuzaklarda hayatını kaybetti.