BM’den çift taraflı tutum: İsrail’in saldırılarını kınamadı

Ramazan ayının başından beri İsrail güçleri Filistinlilere müdahale ediyor. Mescid-i Aksa‘da ibadetlerini yerine getirmek isteyen Filistinliler zorla Aksa’dan çıkarılmaya çalışılıyor. İsrail polisi Filistinlilere sert şekilde müdahale ederek ses, gaz ve göz yaşartıcı bombalar kullanıyor. Bunun yanında da plastik mermilerle Filistinliler kadın, çocuk ve yaşlı demeden vuruluyor. İşgalci İsrail güçlerinin yanında Yahudi yerleşimciler de Filistinlilere saldırıyor ve onların evlerini gasbediyor. Son olarak bu olaylar İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarla devam ediyor. İsrail Gazze’yi şiddetli şekilde vuruyor ve sivilleri hedef alıyor. Gazze’de İsrail’e karşılık veriyor. Birleşmiş Milletler (BM) ise bu işe hiçbir çözüm yolu sunmadığı gibi İsrail yaptığı saldırıları da kınamaktan çekiniyor. Gazze’den İsrail’e roket atılmasını ”güçlü” bir şekilde kınayan BM, İsrail’in Gazze’de sivilleri katletmesine neden olan hava saldırılarını kınayamadı.

İsrail saldırıları Gazze

“Derin üzüntü duyduk”

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırılarını kınamak yerine, Genel Sekreter Antonio Guterres’in çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesinden ”derin üzüntü” duyduğunu açıkladı. Dujarric, işgal altındaki Filistin topraklarında ve İsrail’de artan ciddi gerginlikten son derece endişe duyduklarını söyledi. Gazze’den İsrail’e roket atılmasını güçlü bir şekilde kınadı. Filistinlilerin hayatını kaybettiği hava saldırıları için ise “kınama” yerine, ‘”üzüntü duyma” ifadesini kullandı. AA muhabiri, Dujarric’e ”Genel Sekreter, Filistinlilerin öldürüldüğünde neden kınamak kelimesini kullanmaktan kaçınıyor? Filistinlilerin hayatı İsraillilerin hayatından daha mı değersiz?” diye sordu. Dujarric ise  ”Hayır, katiyen. Daha önce de dediğim gibi ne tarafta olursa olsun sivillerin öldürülmesine karşıyız.” diye cevap verdi. Bunun üzerine AA muhabiri ”Peki öyleyse neden kınamıyor?” sorusunu yineledi. Sözcü Dujarric, ”Pozisyonumuzu açıkladığımı düşünüyorum.” diye konuştu.

BM 75. Genel Kurul Başkanı hava saldırılarını kınadı

Öte yandan 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, Twitter hesabından Kudüs’teki gerginliğe ilişkin açıklamalar yaptı. ”İşgal altındaki Filistin’deki gelişmelerden derin endişe duyuyorum. Gazze’ye yönelik son hava saldırıları dahil olmak üzere, sivillere ve dini mekanlara yönelik saldırıları en güçlü şekilde kınıyorum.” diye konuştu. İsrail’e uluslararası hukuka uyma ve yükümlülüklerini yerine getirmesi çağrısında bulundu.