Suriye’deki Tabka Barajı saldırısını inkar etmişlerdi

Suriye’ye yönelik saldırılar sırasında ABD Silahlı Kuvvetlerinin işlediği bir savaş suçu daha ortaya çıktı. ABD‘nin, Suriye‘nin en büyük barajı olan Tabka Barajı‘nda, yüzbinlerce sivilin ölümüyle sonuçlanabilecek bombardımanı ortaya çıktı. Silah deposu olarak kullanılan stratejik öneme sahip Tabka Barajı, çatışmaların merkezi haline gelmişti. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleriyle terör örgütleri arasındaki çatışmalar nedeniyle büyük zarar gören barajın yıkılma riski, yüzbinlerce kişinin ölümüne yol açacak bir felaket yaşanacağı endişesi yaratmıştı. 26 Mart 2017’de barajda yaşanan patlama ve sonrasında çıkan yangın büyük paniğe yol açarken yerel yetkililer baraj çevresindeki halka “kaçın” çağrısı yapmıştı. Yaşanan bu olay döneminde Suriye ve Rusya, patlamadan ABD’yi sorumlu tutmuştu. ABD’li askeri yetkililer ise, ABD ordusunun sivil yerleşimler nedeniyle “vurulamaz bölge” listesinde yer alan Tabka Barajı’nı bombaladığı iddiasını reddetmişti.

ABD' Suriye'deki Tabka Barajı saldırı

ABD’nin Suriye’deki Tabka Barajı nı bombaladığı ortaya çıktı

Devasa büyüklükte konvansiyonel bombalar kullanıldı

ABD’nin gizli Özel Güçleri’ne bağlı Görev Gücü 9, devasa büyük konvansiyonel bombalarla ABD’nin “koruma altındaki bölge” listesinde bulunan Tabka Barajı ‘nı bombaladı. Konuya dair bilgi veren ABD’li iki eski üst düzey yetkili, barajın yıkılması halinde yüzbinlerce sivilin öleceği bilindiği halde bombardımanın gerçekleştirildiğini belirtti. Kaynaklar, özel kuvvetlerin acil durumlar için başvurulan prosedürlerden faydalanarak üst düzey askerlerin onayı olmadan barajı bombaladığını ifade etti. Kaynaklar, olayı öğrenen ABD’li yetkililerin bombardımanı “pervasızlık” olarak nitelediğini de ekledi. New York Times’ın haberinde, Görev Gücü 9’un Suriye’de sivillerin hayatını tehdit eden başka saldırılar da düzenlediği iddia edildi. İsmini açıklamayan kaynaklar, ABD özel kuvvetlerinin bölgede IŞİD’e karşı okullara, camilere ve pazar yerlerine düzenlediği saldırılarda çok sayıda sivilin hayatını kaybettiğini kaydetti.

Suriye Takba Barajı saldırısı “ihlal değil”

Olayla ilgili soruları yanıtlayan ABD Merkez Komutanlığı ise, barajın bombalandığını kabul etti ama prosedürlerin ihlal edilmediğini belirtti. Komutanlık sözcüsü Bill Urban, bombardımanın barajın yıkılmasına yol açmayacağının düşünüldüğünü ve bu analizin doğru çıktığını ifade etti. Urban, bombardımanın barajın terör örgütü IŞİD’den kurtarılmasını sağladığını savundu. Gazeteye konuşan Tabka Barajı’nın eski yöneticilerinden biri ise, “Yıkım hayal gücünün de ötesinde olurdu. Ölü sayısı, Suriye’de savaş boyunca hayatını kaybeden Suriyelilerin sayısını geçerdi” öngörüsünde bulundu.