İtalya’da polis, protestoculara şiddet uyguladı

Başkent Roma’da Popolo meydanındaki yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı mitingle bir protesto başladı. Göstericilerin yürüyüşe geçmesiyle protesto, boyut değiştirdi. İtalya’da polis, protestoculara müdahale etti. Yürüyüş sırasında bir grup gösterici, İtalya Genel İş Konfederasyonu’nun (CGIL) genel merkezine saldırdı. Kalabalık bir grup da Başbakanlık Sarayı Chigi’nin önüne kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında protestocular sık sık “Yeşil Geçiş‘e hayır” ve “Özgürlük, özgürlük” şeklinde slogan attılar. Başbakanlığın önünde karşı karşıya gelen polis ve göstericiler arasında arbede çıktı. Polis, göstericilere göz yaşartıcı gaz attı. Sonrasında tazyikli su sıkarak protestocuları dağıtmaya çalıştı. Polis, dağılmayan göstericilere  coplarla müdahale etti. Protestocular da güvenlik güçlerine taş, şişe ve meşalelerle karşılık verdi. Olaylarda hem polislerden hem göstericilerden yaralananlar oldu, bazı protestocular gözaltına alındı. Roma’daki yürüyüşte çıkan olaylarda, 12 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Italya-da-yesil-gecis-protestosuna-polis-müdahale-etti

İtalya’da polisten Yeşil Geçiş protestosuna copla müdahale

İtalya’da polis müdahalesi devam etti

Başkentten sonra ikinci büyük kent olan Milano’da da sertifikaya yönelik protestolarda olaylar çıktı. CGIL Genel Merkezi’nin saldırıya uğraması ve protestoların şiddet olaylarına dönüşmesi, İtalyan devlet erkanı ve siyasi parti liderlerinin tepkisini çekti. İtalya’da hükümetin 6 Ağustos’ta uygulamaya giren “Yeşil Geçiş” sertifikası, o günden beri pek çok kez protesto edildi. Sertifika, 16 Ekim’den itibaren kamu ve özel sektör çalışanları için zorunlu hale gelecekti. CGIL Genel Sekreteri Maurizio Landini, yapmış olduğu konuşmada, bu saldırıları “demokratik bir yara, anayasaya saldırı, çalışma dünyasının haklarını ihlal eden bir eylem” olarak nitelendirdi. İtalya’da 6 Ağustos’tan bu yana yürürlükte olan ve 16 Ekim’de tüm kamu ve özel sektör çalışanları için zorunlu hale gelecek “Yeşil Geçiş” belgesine yönelik dün birçok yerde protesto gerçekleştirilmişti. Yine İtalya’da polisle protestocular arasında sık sık arbede çıkmıştı. Polis, Roma’da başbakanlık yakınlarına kadar gelen göstericilere, göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su sıktı. İtalya Başbakanı Mario Draghi başta olmak üzere pek çok siyasi isim, şiddet eylemlerini ve CGIL’e yönelik saldırıyı kınamıştı.

“Yeşil Geçiş” belgesi protesto ediliyor

İtalya’da koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında bir süredir yürürlükte olan kişilerin aşı veya Kovid-19 geçirme geçmişini “Yeşil Geçiş” sertifikası protesto edildi. Bu şartı yerine getirmeyen çalışanlara 600 ila bin 500 avro, işverenler için 400 ile bin avro arasında değişen cezalar uygulanacak. “Yeşil Geçiş” olmadan çalışanlar, özel sektörde hemen, kamuda ise en geç 5 gün olacak şekilde işten uzaklaştırılacak ve maaşları askıya alınacaktı.