Aylarca süren resmî inkârın ardından, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Hırvat polisinin tutuklanan sığınmacı ve göçmenleri şiddet uygulayarak sınır dışına çıkardığını kabul etti.

Bosna Hersek’de sıkışıp kalan binlerce mülteci için en büyük umut, Hırvatistan sınırını aşıp Avrupa Birliği’ne giriş yapmak. Son bir yıldır, Hırvat polisinin ülkeye girmeyi başaran mültecileri zor kullanarak Bosna Hersek’e geri gönderdiğine ilişkin birçok delil ortaya çıktı.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitarović, İsviçre televizyonuna verdiği bir röportajda, geri gönderme uygulamasının gerçek olduğunu itiraf etti. Uygulamanın yasa dışı olduğunu reddeden Grabar-Kitarović, polisin gerektiğinde güç kullandığını ise kabul etti.

Grabar-Kitarović, “İç işleri bakanı, polis müdürü, ve memurlar ile görüştüm, bana ölçüsüz güç kullanımının söz konusu olmadığının garantisini verdiler” diye konuştu ve ekledi: “Tabii operasyonlar sırasında biraz zor kullanmak gerekli olabiliyor.”

İnsan Hakları İzleme Örgütü, insanların zorla sınır dışına itilmesinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu vurgulayıp, uygulamayı sonlandırması için Hırvat devletine seslendi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Balkanlar ve Doğu Avrupa kıdemli araştırmacısı Lydia Gall, “Hırvatistan’ın istismarcı sınır politikalarının Zagreb ve AB kurumları tarafından hâlâ reddediliyor olmasının artık savunulacak tarafı kalmadı” dedi ve sözlerine devam etti: “Yüzlerce, hatta binlerce sığınmacı ve göçmen, Hırvat sınır memurları tarafından insanlık dışı davranışlara maruz bırakıldı, artık hatalar telafi edilmeli ve adalet sağlanmalı.”

Bosna Hersek’te beş binden fazla insan derme çatma tesislerde çok düşük imkânlarla yaşamaya çalışıyorlar, tek umutları ise AB’ye giriş yapabilmek.

Göç akışının durdurulması meselesi politik açıdan hayli endişe vericiyken, AB kurumları da mültecilerin geri gönderilmesi uygulamasını görmezlikten geliyor.

Gall, “Avrupa Komisyonu, AB yasalarını ve temel hakları Hırvatistan’a karşı yasal ihlal işlemleri başlatarak dış sınırlarda korumaya çalışmalı, ayrıca taciz iddialarının araştırılması ve sığınma ihtiyacının adil ve etkili şekilde karşılanabilmesi için de yetkililere seslenilmeli” diye konuştu.