Hırvatistan Afgan mültecilere şiddet uyguluyor

Hırvatistan’da polisin aralarında Afganlarında bulunduğu binlerce mülteciye karşı orantısız güç kullandığı iddia edildi. Danimarka Mülteci Konseyi (DRC), 16 Ağustos ile 29 Ağustos tarihleri arasında Avrupa’ya ulaşmaya çalışan Afgan ailelere karşı Hırvat polisi tarafından şiddet uygulandığını gösteren özel bir rapor yayımladı. Raporda Ağustos ayında Taliban’dan kaçan ailelere karşı 60 yasa dışı geri itme belgelendi. Geri itmelerin tamamının Hırvat polisi tarafından gerçekleştirildiği iddia edildi. Aileler Bosna Hersek’e gönderildi. Binlerce mülteci Bosna Hersek ve diğer Balkan ülkelerinde mahsur kaldı. Ayrıca mültecilerin arasında Taliban‘dan kaçan Afganlıların da bulunduğu bildirildi. Kabil’den tahliyeler devam ediyor. Bu süre zarfında ise Hırvat polisinin, düzinelerce Afgan’ı soyduğu ve Bosna Hersek’e geri gönderdiği öne sürülüyor.

Hırvatistan mültecilerin haklarını ihlal ediyor

Herhangi bir geri gönderme, bir bireyin sığınma başvurusunda bulunma hakkının yasaklanması insan haklarını ihlal ediyor. Bu durum da İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin, Cenevre sözleşmelerinin ve AB mevzuatının ihlali sayılıyor. İddia edilen geri itmelerin tümü, Taliban’ın Afganistan’ı kontrol ettiğinin duyurulmasının ardından gerçekleştirildi. Mağdurlara göre, geri itmeler arasında şiddet içeren davranışlar, aşağılayıcı muamele, hırsızlık ve kişisel eşyaların imhası yer aldı. Geri itilen Afganların yarısının reşit olmadığı belirtildi. Yüzlerce Afgan aile, Hırvatistan ile Bosna arasındaki sınırda, Bihać ve Bosanska Bojna’da ablukaya alındığı bildirildi. Üstelik ailelerin su ve elektriği olmayan terk edilmiş binalarda çocuklarıyla birlikte yaşadığı söylendi.

Hırvatistan Afgan mülteci

Hırvatistan Afgan mültecilere şiddet uyguluyor

Hırvatistan’a yönetilen suçlamalar yeni değil

Hırvat polisinin mültecilere karşı uyguladığı yasa dışı geri itmeler ve şiddet suçlamaları yeni değil. Birçok kurum yıllardır Hırvatistan’ın mültecilere karşı yaptığı insanlık dışı ihlalleri kınadı ve Avrupa Komisyonu bir Avrupa Birliği (AB) üyesi ülke olan Hırvatistan’dan açıklama istedi. Hırvatistan’dan ise bu iddialara ve suçlamalara yönelik bir açıklama yapılmadı. Geçen Nisan ayında da yine Hırvatistan’da benzer bir olay yaşanmıştı.  Hırvat sınır polisi bir grup göçmeni ararken Afgan bir kadını bıçaklayarak alıkoymuştu. Hırvat polisinin Afgan mülteci kadına cinsel istismarda bulunulduğunu bildirilmişti. Avrupa Komisyonu Zagreb’i davayı soruşturmaya çağırdı ve olayı “ciddi bir suç iddiası iddiası” olarak değerlendirdi. Ancak polise bir ceza verilip verilmediği bildirilmedi.