Fransız polisinin Lyon kentinde scooter süren bir çocuğa kaza yaptırdığı iddia edildi

Fransa’nın Lyon kentinde, polisin scooter kullanan bir çocuğa çarparak kaza yapmasına neden olduğu iddia edildi. Bölgedeki gençler ile polisler arasında çatışmalar çıktı, polis 12 kişiyi gözaltına aldı. Fransız basınındaki haberlerde, gördü tanıklarının La Duchere semtinde çarşamba günü bir polis aracının, kasksız scooter süren 13 yaşındaki gencin yanından geçerken korkutma amacıyla yaptığı zikzak sonucu scootera çarptığı iddiası yer aldı. Tanıklar, gencin scooterdan düşerek kafasını yere çarptığını, polislerin ise hızla olay yerinden uzaklaştığını söyledi. Hastaneye kaldırılan genç sürücünün komaya girdi. Bunun üzerine bölgede bulunan diğer gençler ile polisler arasında çatışmalar çıktı. Olaylarda 6 araç, 2 motosiklet, çöp konteynerleri ile otobüs durakları ateşe verildi. Polis ekipleri olaylara karıştığı iddiasıyla 8’i 18 yaşından küçük 12 kişiyi gözaltına aldı. Yetkililer ise polisin gencin kaza yaptığına neden olduğu iddialarını doğrulamadı. Kaza yapan gencin kardeşi olan Hamza C, gerçeklerin ortaya çıkması için ellerinden geleni yapacaklarını ve adalete başvuracaklarını açıkladı. Lyon savcılığı, olayla ilgili soruşturma açtı. Olayı Ulusal Polis Soruşturma Biriminin de inceleyeceği açıklandı.

fransa polis şiddeti

Fransa’da polis şiddeti durulmuyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron öncülüğünde, Müslüman Fransızların hedefe konulduğu ülkede, polisin camilere ve Müslümanlara ait derneklere yaptığı baskınlarla, yabancı kökenli vatandaşlara yönelik ayrımcı ve şiddet içeren tutumunda da artış görülüyor. Geçtiğimiz aylarda Fransa’da üç polis memuru, siyahi bir müzik prodüktörünü kendi stüdyosunda dakikalarca darp etmiş,  güvenlik kamarası görüntülerinin sosyal medyada yansımasının ardından ülkede polis şiddeti protesto edilmişti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, görüntüleri “şoke edici” olarak nitelendirmişti. Açıklama, Macron’un İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’i kabulü sonrasında Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılmıştı. Bir hükümet yetkilisi de Macron’un müzik prodüktörünü darp eden ve ırkçı hakaretler sarf eden polis memurlarına karşı yaptırım uygulanmasını istediğini belirtmişti.

Futbol yıldızları da ırkçı polis şiddetine tepki gösterdi

Polisin uyguladığı şiddet tepkiyle karşılanırken Fransız futbol yıldızları Antoine Griezmann ve Kylian Mbappe, siyah müzik prodüktörünün darp edildiği görüntülerden duydukları üzüntüyü dile getirmişti. Mbappe, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Dayanılmayacak video, katlanılmayacak şiddet” ifadesini kullanmıştı. Mbappe, “Irkçılığı durdur” ifadesini de paylaşımda büyük harflerle yazmıştı.