Belçika’da 35 bin katıldığı protestoya polis şiddeti

Brüksel‘de yaklaşık 35 bin kişi, katı koronavirüs tedbirlerini protesto etti. Belçika’da, yeni tip koronavirüs vakalarının artması üzerine sıkılaştırılan tedbirleri protesto eden yaklaşık 35 bin kişinin katıldığı protestoda arbede meydana geldi. Yaklaşık 35 bin kişi, öğle saatlerinde Brüksel’deki Kuzey Tren İstasyonu önünde toplandı. Topluluk, “Birlikte Özgürlük İçin” ismini verdikleri protesto yürüyüşü kapsamında, Avrupa Birliği kurumlarının bulunduğu meydana doğru harekete geçti. Topluluk bir süre barışçıl şekilde “özgürlük” sloganları atarak yürüdü. Bu yürüyüşe polisin müdahalesi ise sert oldu. Polis, göstericilere tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz sıktı. 3 polis ve 1 gösterici yaralandı. Protestoda, toplam 44 kişi gözaltına alındı.

belcika-da-koronavirus-onlemlerini-protesto-eden-binlerce-kisiye-polis-sadirisi

Belçika’da koronavirüs kısıtlaması protestosunda polis şiddeti

Belçika’da koronavirüse yönelik tedbirleri sıkılaşmıştı

Protestonun organizatörleri, yaptıkları yazılı açıklamada, “Sağlık hizmetleri için yapısal bir çözüm olmayan kısıtlayıcı özgürlük önlemlerini kınıyoruz.” ifadesini kullandı. Belçika hükümeti, dün itibarıyla vaka sayılarındaki artış nedeniyle maske takma ve evden çalışma zorunluluğu gibi tedbirleri geri getirmişti. Yeni tedbirlere göre, iç mekanlarda 50, dış mekanlarda 100’den fazla kişiyi içeren ve “Güvenli Koronavirüs Belgesi” ile girilen yerlerde de maske takmak zorunlu hale geldi. Söz konusu belge, kişilerin aşılarının tam olduğunu, son 48 saatte PCR testi yaptırarak negatif sonuç aldıklarını ya da yakın zamanda hastalığı atlattıklarını kanıtlayacaktı. Ayrıca hükümet, 1 Nisan 2022’den itibaren Belçika’da koronavirüse karşı aşı olmayan sağlık çalışanlarının, işine son verilmesi kararını almıştı. Salgında 4. dalgayı yaşayan Belçika’da günlük vaka sayıları hala 10 binin üstünde seyrediyor.

Belçika’da koronavirüs vakaları giderek artıyor

Belçika’da koronavirüs vaka sayıları günlük ortalama 16 bini aşarken, test merkezleri kapasitelerinin dolduğunu bildirdi. Test merkezleri, artan test taleplerine yanıt veremediklerini, test sayılarının salgının başından bu yana en yüksek seviyede olduğunu duyurdu. Artan vaka sayılarının yanı sıra Güvenli Koronavirüs Belgesinin kullanımının yaygınlaşması da bu durumda etkili oldu. Aşı olmayanlar, kapalı mekan ise 50, açık mekan ise 100’den fazla kişiyi içeren mekanlara, test yaptırarak girmek zorunda. Güvenli Koronavirüs Belgesi, kişilerin son 48 saatte PCR testi yaptırarak negatif sonuç aldıklarını, aşılarının tam olduğunu ya da yakın zamanda hastalığı atlattıklarını kanıtlıyor.