Belçika’da koronavirüs kısıtlamaları protesto ediliyor

Avrupa’nın kalbi Belçika’da koronavirüs (Covid-19) kısıtlamaları nedeniyle halk sokaklara döküldü. Brüksel’de halk, koronavirüsle (Covid-19) mücadele için alınan tedbirleri protesto etti. Eylemde en az 300 kişi gözaltına alındı. Belçika’da sosyal medya üzerinden örgütlenen vatandaşlar, başkentteki merkez tren istasyonu ve kentin simge yapılarından Atomium yakınında toplandı. Polis, gösterilere izin vermedi. Bunun üzerine Atomium yanındaki alana çok az sayıda kişi geldi fakat izinsiz olmasına rağmen çok sayıda kişi öğle saatlerinden itibaren merkez tren istasyonuna gelmeye başladı. İstasyon yakınındaki Mont des Arts meydanında toplanmak isteyen yüzlerce vatandaş, ekimden beri yürürlükte olan salgın önlemlerinin gevşetilmesi talebiyle gösteri düzenledi. Meydana gelebilen ve etrafı polislerce sarılan bir grup ise “özgürlüklerinin geri verilmesi” talebiyle sloganlar attı.

Brüksel polisi en az 300 kişiyi gözaltına aldı

Gösterilerde en az 300 kişi sert müdahale ile gözaltına alındı. Brüksel polisi tarafından yapılan açıklamada gösterinin izinsiz olduğunu belirtildi. Polis, bu nedenle en az 300 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Bir kısmı trenden indikten hemen sonra durdurulan göstericilerin çoğunun futbol takımlarının taraftarları olduğu bildirildi.

polis şiddeti belçika

Belçika pandemiyle mücadele sınıfta kaldı

Koronavirüs salgınına hazırlıksız yakalanan Belçika pandemiyle mücadele sınıfta kaldı. Hastanelerdeki yatak eksikliği yoğun bakım ünitelerinin yetersizliği nedeniyle sıkıntı içinde olan ülkede sağlık personelleri sık sık protesto düzenledi. Tıbbi malzeme eksikliğini protesto eden sağlık çalışanları hastane şartlarının iyileştirilmesi için sloganlar attı. Öte yandan Belçika, huzurevlerindeki yaşlıları da ölüme terk etti. Huzurevlerinde koronavirüs olan yaşlılar hastanelere götürülmedi. Bu nedenle ülkedeki ölüm oranı da arttı. İkinci dalganın vurmasıyla ülke tedbirler almaya başladı. Belçika’da ekimde artan vakalar nedeniyle federal ve bölgesel hükümetler çok sayıda tedbir uygulamaya başladı. Restoran, bar ve kafelerin kapatılmasının yanı sıra gece sokağa çıkma kısıtlaması, kalabalık toplantıların engellenmesi, evden çalışma zorunluluğu, kültür, sanat ve spor faaliyetlerinin durdurulması gibi birçok önlem halen uygulanıyor. Kasım başında zirve yaparak günlük ortalama 15 binin üzerine çıkan koronavirüs vakaları, tedbirlerden sonra düşmeye başlamıştı. Belçika’da günlük yeni vaka sayıları birkaç haftadır 2 bin civarında seyrediyor. Ülkede şu ana kadar 707 binden fazla vaka görüldü, 21 bin 66 kişi hayatını kaybetti.