Atina’da polis şiddeti protesto edildi

Yunanistan’ın başkenti Atina’da, her zaman olduğu gibi olaylı bir gün daha yaşandı. Olayın ana fikri yine polis şiddetiydi. Yunanistan’ın başkenti Atina’da, halk yaşanan polis şiddetlerini protesto etmek için sokaklara döküldü. Protestoyu gerçekleştiren göstericiler ile emniyet güçleri arasında bir çatışma çıktı. Çıkan çatışmada 1 polis yaralandı ve 5 kişi gözaltına alındı. Başkent Atina’da, yapılan gösteride 5 bin kişi bulunuyordu ve aralarında öğrenciler de vardı. Nea Smirni Meydanı’nda toplanan göstericilerin eylem düzenleme amacı, polisin aşırı şiddet kullanımıydı. Protestocular Nea Smirni Emniyet Müdürlüğü’ne yürürken “Polis, şiddet her yerde, yoğun bakım ünitesi ve sağlık hiçbir yerde- Tersine bir şehir”, “Aynasızlar mahallemizden dışarı” ve “Maskenin altında sesimiz var, terör ve bastırılmaya son” yazılı pankartlar taşıdılar.

atina'da polis şiddeti

Atina’da polis şiddeti ile ilgili savcılık soruşturma başlatmıştı

Çevik kuvvet ekipleri, Nea Smirni Meydanı’nda yoğun güvenlik önlemi aldı. Göstericilerin arasında yüzleri maskeli bir grup da bulunuyordu. Grup, çevik kuvvet ekiplerine taş, sopa, havai fişek ve molotofkokteyli ile saldırdı. Buna karşılık ekipler yüzleri maskeli gruba göz yaşartıcı gaz ve ses bombaları ile müdahale etti. Olaylar yaklaşık bir saat sürdü. 5 protestocu gözaltına alınırken 1 polis ise yaralandı. Göstericiler, ekiplerin kendilerine aşırı müdahalesinden korunabilmek için caddelerdeki çöp bidonlarını ateşe verdi. Park halindeki birçok araç ve orada bulunan bazı iş yerleri, çıkan alevler nedeniyle zarar gördü. 7 Mart Pazar günü, Nea Smirni Meydanı’nda bazı kişiler gösteri yapmak istemişti. Yunan polisi, gösteri yapmak isteyen göstericilere aşırı şiddet uygulamıştı. Bu görüntüler ise sosyal medyaya düşmüş ve büyük tepki görmüştü. Olayla ilgili soruşturma Atina Savcılığı tarafından başlatılmıştı.

Avrupa basını Yunan polis şiddeti ile ilgili sessiz kaldı

Daha önce Yunanistan‘da, polisin öğrencilere uyguladığı aşırı şiddet kameralara da yansımıştı. Ancak Avrupa basını, tüm bu yaşananları görmemezlikten gelmişti. Avrupa Birliği ya da Amerika Birleşik Devletleri de, öğrencilerin Yunan polisi tarafından şiddete maruz kaldığına dair hiçbir açıklama yapmamıştı. ABD basınında yer alan yayın kuruluşları da öğrenciler ve Yunan polisi arasında yaşanan olaylar hakkında, Yunan hükümeti ve Başbakan Kiryakos Miçotakis’in siyasi hayatıyla ilgili analizler yayımlamamıştı.