Almanya’nın başkenti Berlin’de, ülkedeki polis şiddeti protesto edildi. Kreuzberg semtindeki Oranien Meydanı’nda “Polis şiddeti sonucunda ölüm”, “Mannheim münferit bir olay değildir” sloganıyla çeşitli gruplar, polis şiddetini protesto etti. Düzenlenen gösteriye yüzlerce kişi katıldı. Mannheim kentinde 2 Mayıs’ta Hırvat kökenli 47 yaşındaki bir kişinin gözaltına alınırken polisler tarafından darbedildikten sonra yaşamını yitirdi. Yapılan gösteride, üzerinde “Siz emniyet değilsiniz”, “Dost değilsiniz, yardım eden değilsiniz” ve “Irkçı polis şiddeti mağdurlarının anısına” yazan döviz ve pankartlar taşındı. Ülke polis şiddeti sonucu hayatını kaybedenler için saygı duruşunun yapıldığı gösterideki konuşmalarda, Mannheim’da yaşanan olayın araştırılıp aydınlatılması ve üstünün örtülmemesi istendi. Almanya’da son 30 yılda polis şiddeti sonucunda 200’ün üzerinde kişinin hayatını kaybettiği aktarılan konuşmalarda, “Polis yasalarının sertleştirilmesi ve polisin yetkilerinin artırılması, polisin daha iyi korunması, bizim için ise daha az güvenlik anlamına geliyor. Polis bu toplumun sosyal sorunlarını çözemez. Bu polis güven vermiyor.” ifadeleri kullanıldı.

Almanya-nin-baskenti-berlin-polis-siddeti

Almanya’da polis şiddeti can aldı

Polis şiddeti ülkeyi esir aldı

Konuşmalarda, geçmişteki polis şiddeti olayları hatırlatılarak, bu olaylarda ölenlerin unutulmaması ve faillerin cezalandırılması istendi. Almanya’nın Mannheim kentinde polis şiddetine maruz kalan bir kişi hayatını kaybetti. Alman polisi kişinin ölüm sebebinin henüz belli olmadığını belirtirken şiddet görüntüleri sosyal medyaya yansıdı. Görüntülere göre Markplatz Meydanı’nda iki polis, kimlik kontrolüne direnen 47 yaşındaki adama onlarca kişinin gözü önünde şiddet uyguladı. Almanya’nın Mannheim kentinde polis şiddetine maruz kalan bir kişi hayatını kaybetti. Alman polisi kişinin ölüm sebebinin henüz belli olmadığını belirtirken şiddet görüntüleri sosyal medyaya yansıdı.

Tek “suçu” polise direnmekti

Görüntülere göre Markplatz Meydanı’nda iki polis, kimlik kontrolüne direnen 47 yaşındaki adama onlarca kişinin gözü önünde şiddet uyguladı. Görgü tanıkları, polislerin sert müdahalesi sonucu fenalaşan adamın yaşamını yitirdiğini duyurdu. Açıklamada, 47 yaşındaki bir adamın, gözaltına alınmaya çalışırken bilinmeyen bir sebeple fenalaştığı ve kaldırıldığı acil serviste kurtarılamadığı belirtildi. Kişinin polis kontrolüne direndiği söylendi. Açıklamada ayrıca, polisin Mannheim Merkez Ruh Sağlığı Enstitüsü’nden (ZI) bir doktor tarafından yapılan ihbar üzerine kimlik kontrolünde bulunduğu ifade edildi. Olayla ilgili savcılık tarafından soruşturma başlatıldı. Polis, görgü tanıklarını ifade vermeye çağırdı.