Alman polisi 17 yaşındaki Türk kızını ve babasını hastanelik etti

Alman polisinin Türklere orantısız güç kullanımı bitmek bilmiyor. Geçtiğimiz günlerde 17 yaşındaki Türk kızına ve babasına şiddet uygulayan Alman polisi tepkilere neden oldu. Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki Ennepetal bölgesinde yaşayan Yasemin Başöngen (17) ile babası Cemil Başöngen (50), iddialara göre polisin orantısız güç kullanımı sonucu hastanelik oldu. 17 yaşındaki Türk kızın babası Cemil Başöngen, 2001 yılında Çorum’dan Almanya‘ya geldiğini ve bir fabrikada işçi olarak çalıştığını söyledi. Başöngen olayla ilgili açıklamalarda bulundu. 3 Şubat tarihinde Alman polisinin kızına ve kendisine orantısız şiddet uyguladığını dile getirdi. Başgören, polislerin 17 yaşındaki kızını devirip yumrukladığını söyledi. Nitekim 17 yaşındaki kızın elmacık kemiklerinin kırıldığı ortaya çıktı. Üstelik polisler sadece kıza değil, babaya da şiddet uyguladı.

Alman polisi kızı yere devirip babayı yumrukladı

Cemil Başgören kızının arkadaşıyla tartıştığını bunun üzerine olaya polisin dahil olduğunu aktardı. Başgören şunları söyledi: “Lünen’de kızımın bir malzemesi vardı, onu almaya gittik. Kızım orada arkadaşıyla tartışmış ve polisi aramışlar. Ben de onu beklerken 5 dakika içinde Alman polisi geldi. Polis kızıma uzaklaşmasını söyledi ve kızım merdivenden aşağı indi, ne olduysa olay ondan sonra başladı. Kızım aşağı indi diye kadın polis hışımla arkasından indi, dışarıdan gelen başka polisle birlikte 17 yaşındaki kızımı devirip yere indirdiler. Ben olayı görünce kızımı korumak için aşağı indim, amacım sadece ayırmaktı. Orada erkek polis varmış, o geldi alıp beni bir fırlattı duvara yapıştım. O iri yarı polis üzerime çıktı, iki yumruk vurdu, bilincimi yitirdim, beni ters kelepçeledi. O sırada kızımı polis aracıyla götürmüşler, ben bilincimi yitirmiştim artık, görmedim.”

Alman polisi şiddet

Alman polisi kızın yüzünü kanlar içinde bıraktı

Başöngen, Alman polisi aracıyla Lünen’deki karakola geldiklerinde yerde kızının kan izlerini gördüğünü söyleyerek şunları kaydetti. “Kelepçeyi açıp kızımla görüşmeme izin verdiklerinde yüzü ve saçları kanlar içindeydi. Karakolun önünde araçtan indirmeden kızımı çok kötü dövmüşler, yüzündeki elmacık kemiği kırılmış. Burnundan kanlar geliyordu. O dayağa hiç gerek yoktu. Ambulans çağırdılar, bindirip hastaneye gönderdiler.” diye konuştu. Başöngen ayrıca kendisinin 5 gün iş göremez raporu aldığını, pazartesi günü de psikoloğa gideceğini vurguladı.  “Benim kaburgalarım ağrıyor, araç kullanamıyorum. 17 yaşındaki kızımı hastanelik ettiler, ayrıca ‘şişko’ diye dalga geçip ‘seni öldürürüz’ diye tehdit etmişler. Ne olacak, iyileşecek mi bilmiyoruz. Polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağım ve kanuni yollardan hakkımı sonuna kadar arayacağım.” dedi.