ABD’de Minneapolis kenti yetkilileri polisin suçlarını gizlemekle suçlanıyor

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliğinin (ACLU),  siyahi George Floyd‘un gözaltı işlemleri sırasında hayatını kaybettiği Minneapolis kentinin yönetimini ve ona bağlı polis departmanını, “polis memurlarının yanlış uygulamalarıyla ilgili tutanak ve disiplin cezalarını içeren yüzlerce dosyayı sakladıkları” gerekçesiyle dava ettiğini duyurdu. Dava belgesinde George Floyd’un öldürülmesinden hüküm giyen eski Minneapolis polis memuru Derek Chauvin’e karşı da en az 22 şikayetin bulunduğu ve tamamına yakınının polis departmanının kurum içi koçluk sistemi içinde değerlendirilip kapatıldığı öne sürüldü. Buna ek olarak dava dosyasında Floyd’un öldürülmesine yardım ve yataklık etmekle suçlanan eski polislerden Tou Thao hakkında ise sahtekarlık veya işten kaçmaktan sekiz kez tutanak tutulduğu ifade edildi. ACLU’nun avukatı Isabella Nascimento, yaptığı açıklamada, “Şehrin ve polis departmanının bu eylemleri, gizlilik kültürünü daha da derinleştiriyor ve polisin yaptıklarından sorumlu tutulmayacağına inanan halkın güvensizliğini pekiştiriyor.” dedi.

abd polis şiddeti

Ne olmuştu?

Siyahi Amerikalı 46 yaşındaki Floyd, 25 Mayıs 2020’de dolandırıcılık şüphesiyle Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde gözaltına alındığı sırada, 44 yaşındaki polis memuru Derek Chauvin’in yaklaşık 9 dakika boyunca diziyle boynuna bastırması nedeniyle dakikalarca “nefes alamıyorum” diye yalvarmıştı. Floyd olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiş, olayla ilgili görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplamıştı. Floyd’un ölümü, ülke çapında ve dünyada polis şiddeti ve ırkçılık karşıtı protestoların fitilini ateşlemişti.

Floyd’un ailesi yetkili makamlarla anlaştı

ABD’de gözaltına alınırken polis şiddeti sonucu ölen siyahi George Floyd’un ailesi yetkili makamlarla anlaşmaya vardı. Anlaşmaya göre, aileye 27 milyon dolar ödenecek, karşılığında adli dava sona erdirilecek.
Minneapolis Belediye Meclisi, 25 Mayıs 2020’de, polisin hatalı gözaltı tekniği sebebiyle ölümüne neden olduğu George Floyd’un ailesine, 27 milyon dolar tazminat ödenmesine ilişkin kararı onayladı. Tazminat karşılığında adli dava sona erdirilecek. Ancak Floyd’un ölümüne yol açan polis memuru Derek Chauvin hakkında açılan 2 ve 3’üncü derece cinayet davaları anlaşmadan etkilenmeyecek.  Floyd’un aile avukatı Ben Crump kararla ilgili şunları söyledi: “George Floyd’un dünya çapında milyonlarca insanın şahit olduğu korkunç ölümü, adalet ve değişim için derin ve yadsınamaz bir talebi ortaya çıkardı. Taahhüt edilen rakam bugüne kadarki en büyük mahkeme öncesi anlaşma bedelidir.”