ABD’de Kongre baskınında göstericiyi öldüren polis aklandı

Ashli Babbitt, 6 Ocak 2021’de Washington, DC’de gerçekleşen Amerika Birleşik Devletleri Kongre Binası baskınında güvenlik güçleri tarafından silahla vurularak öldürülmüştü. ABD Kongre polisi, baskın sırasında 35 yaşındaki gösterici Ashli Babbitt’i öldüren polis memuruyla ilgili soruşturmanın tamamlandığını duyurdu. Soruşturma sonucunda, ismi açıklanmayan görevlinin kanunlara uygun davrandığı tespit edildiği için bir iç disiplin cezası ile karşılaşmayacağı açıklandı. Polis, mevzu bahis görevlinin, eski ABD Başkanı Donald Trump destekçilerinin Kongre’ye baskın düzenlediği sırada, “Kongre üyelerini ve çalışanlarını ciddi bir yaralanma ve olası ölüm riskinden” koruduğunu ifade etti. Geçtiğimiz aylarda Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı da göstericiyi vuran polis hakkında, bir hukuki işlem yapılmayacağını açıklamıştı.

ABD 2021 kongre baskını

“Kongre polisinin uygulama ve prosedürüne uygun”

Polis, “Bir gösterici cam kapıları kırmadan önce Sözcünün odasının kapısına eşyalarla barikat kurmuştu. Eğer kapılar açılırsa göstericiler Temsilciler Meclisi’ne girebilecekti.” değerlendirmesini yaptı. Bu şartlar altında, parlamento binasının kapısı üzerindeki kırık camdan Temsiler Meclisi’ne girmeye çalışan Babbitt’i vuran görevlinin davranışının “eğitimine ve Kongre polisinin uygulama ve prosedürlerine” uygun olduğunu belirtti.

Babbitt, 14 yıl boyunca Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri ve Ulusal Muhafız Birliğinde görev yapmış bir askerdi. Eski asker, Kongre binasına yürüdüğü esnada çektiği videoda “Bugün burada yaklaşık 3 milyon insan var. Kırmızı, beyaz ve maviden, vatanseverlerden ve Trump’tan oluşan bir deniz var. Şu anda Kongre binasına doğru yürüyoruz. Tanrı Amerika’yı korusun” diye konuşmuştu.

Washington’daki ABD Kongre binasında vurulan Trump yanlısı protestocu Ashli Babbitt’in kocası da, eşinin vatansever ve güçlü bir Trump destekçisi olduğunu söyledi. Babbitt’in son sosyal medya mesajı ise “Hiçbir şey bizi durduramaz… Deneyebilirler ama fırtına burada ve 24 saatten daha kısa bir sürede DC’ye iniyor. Karanlıktan ışığa!” oldu.