ABD polisi kira ödemesini geciktiren sürücüye köpekle saldırdı

 

ABD polisi kiraladığı Uber aracının ödemesini geciktiren bir sürücüyü durdurdu. Sürücü silahsız olmasına ve direnç göstermemesine rağmen polisin komutuyla köpek tarafından kolu parçalandı. ABD San Francisco’da bir Uber sürücüsü kiraladığı arabanın ödemelerini geciktirdi. Arabayı kiralayan şirket arabasının çalındığını bildirdi. Polis memurları şikayet üzerine Uber sürücüsünü durdurdu. 42 yaşındaki Mısırlı göçmen Ali Bedir herhangi bir direniş göstermedi. Polis, köpeğe komut vererek sürücünün üstüne saldı. Köpek, yaklaşık bir dakika boyunca Bedir’in sağ koluna kenetlendi ve kolu parçaladı.

ABD-polisi-odemesini-geciktiren-surucuye-kopekle-saldirdi

ABD polisi kira ödemesini geciktiren sürücüye köpekle saldırdı

ABD polisi sürücüyü acımasızca darbetti

Mağdur sürücü birden fazla ameliyat geçirmek zorunda kaldı. Davada polis hiçbir suçlamada bulunamadı Geçen ay olayla ilgili dava açılan davada , hakkında hiçbir suçlamada bulunulmayan Bedir, ağır fiziksel ve psikolojik yaralar bırakıldığını ve olaydan bu yana kolunu ve elini tam olarak kullanamadığını söyledi. Marshall Projesi’nden bir araştırma, ABD polisi köpeklerinin her yıl binlerce insanı ısırdığını, genellikle şiddete başvurmayan,küçük suçlardan şüphelenilen veya bazı durumlarda hiç suç işlemeyen kişilerde kullanıldığını tespit etti. Polis memuru Kyle Leano’nun üzerindeki kamera ve polis aracındaki kameradan elde edilen görüntülerde, ekiplerin köpekle birlikte 42 yaşındaki Mısır göçmeni şoföre saldırdığı anlar ortaya çıktı.

ABD polisi çığlıklar atan sürücüye silah çekti

Kaliforniya merkezli San Francisco Chronicle adlı gazetenin elde ettiği görüntülere göre Badr’ın polise karşı koymamasına rağmen ekiplerin “Eller yukarı!” diye birkaç kez şoföre bağırıyor. Daha sonra da hiçbir ikazda bulunmadan köpeği şoförün üzerine saldığı görülüyor. Köpek hızla şoföre koşarak Badr’ın sağ kolunu yaklaşık bir dakika boyunca ısırıp bırakmazken, polisler de silah çekerek Badr’ın üzerine yürüyor ve aracı kontrol ediyor. Bu sırada Badr “Ne yaptım ki ben?” dediği ve köpek kolunu ısırırken defalarca çığlık attığı duyuluyor. Uber şoförü, geçen ay polise karşı açtığı davada “ciddi psikolojik ve fiziksel yaralanma yaşadığını” belirterek sağ kolunu hâlâ tamamen kullanamadığını ifade etmişti. San Ramon Polis Teşkilatı’ysa araç hırsızlığı ve tutuklanmaya direnme suçlarından Badr hakkında dava açılması için martta başvuruda bulunmuş fakat delil yetersizliği nedeniyle şoför hakkında işlem yapılmamıştı.