Yunanistan’da göçmenlere yardım eden STK’lara yaptırım uygulanabilir

Yunanistan’ın sığınmacılara yönelik insanlık dışı tutumu devam ediyor. Bu nedenle uzun süredir eleştirilerin odağı olan Yunanistan, şimdi de sığınmacılara karşı hazırladığı yeni yasa tasarısı ile tepki çekiyor. Yunanistan Göç ve İltica Bakanlığı’nın yasa tasarısı geri itmeleri ifşa eden ve sığınmacılara yardım eden Sivil Toplum Kuruluşlarını hedef alıyor. Hazırlanan yeni yasa tasarısıyla kuruluşlara ve üyelerine cezai yaptırım getirilmesi öngörülüyor. Avrupa Konseyi, Yunanistan’da göçmenlere destek olan Sivil Toplum Kuruluşlarına yaptırımlar öngören tasarıya karşı tepki gösterdi. Çünkü Yunanistan’ın hazırlamış olduğu yeni yasa tasarısı ile Yunan sahil güvenlik botlarınca geri itilen sivillerin ölüme terk edilmesinin önü açılacak. Tasarı ile Yunan sahil güvenlik güçleri dışında sığınmacılara yardım edenlere cezai yaptırım uygulanacak. Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatoviç ise tasarıya tepki gösterdi. Mijatoviç, “Yasadaki değişiklik, Ege’deki ihlallerin gözlemlenmesi ve hayat kurtarma çabalarına ağır darbe vuracak” diye konuştu.

Yunanistan STK’lara cezai yaptırımlar uygulayacak

Sivil toplum kuruluşları, faaliyetlerini sadece Yunan Liman birimlerinin talimatları ve yönlendirmeleri ile yürütebilecek. Bu maddeleri göz ardı eden Sivil Toplum Kuruluşları 6 bin euroya kadar cezai yaptırım uygulanacak. Kurallara uymayanlara ise hapis cezası verilebilir. Avrupa Birliği (AB) 2015 yılından bu yana Yunanistan’ın sığınmacı yükünü hafifletmek için 643 milyon euro ek kaynak sağladı. Atina son olarak sahil güvenlik güçleri için kullanılmak üzere 15 milyon 800 bin euro acil destek istedi. Ancak Birlik, ek mali yardım için insan hakları ihlallerini denetleyecek bir mekanizma oluşturulması şartı koştu.

Yunanistan sığınmacılara zulmediyor

Yunanistan’daki sığınmacılar her seferinde insanlık dışı yöntemlere maruz kalıyor. Kötü yaşam koşullarından kurtulmak isteyen göçmenler, Avrupa ülkelerine gitmek için Yunanistan’dan geçmek zorunda kalıyor. Ancak Yunan güçler sığınmacılara adeta zulmediyor. Yunanistan son olarak, Türkiye’den yasa dışı yollarla ülkeye geçmek isteyen düzensiz göçmenlere karşı sağırlığa yol açabilen ses cihazlarını devreye sokuyor. İnşa edilen çelik parmaklık duvarı da yapay zeka sistemleriyle donatılıyor. Atina yönetimi, olası bir göçmen akınına karşı önlemlerini artırmayı amaçlıyor. Yunanistan, geçtiğimiz günlerde Türkiye sınırında güvenlik sistemi kurdu. Yunan güçleri sistem kurulduktan sonra test etmeye de başladı. Yunanistan’ın, 200 kilometrelik Türkiye sınırında kuracağı güvenlik sisteminde hem fiziksel hem de dijital duvar ve bariyerler yer alıyor.

Yunanistan'da göçmenlere zulüm

Yunanistan’da göçmenlere yardım eden STK’lara yaptırım uygulanabilir