Yunanistan sığınmacı çocukların eğitim hakkını gasbediyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Yunanistan ve Ege Adaları‘ndaki sığınma kamplarında yaşayan 9 aile, eğitim bakanlığının 2 personeli ve 8 insani yardım gönüllüsüyle görüştüğü, çok sayıda raporu ve belgeyi incelediği bir açıklama yayımladı. Sığınma kamplarında yaşayan çocukların eğitime erişimine dair yayımlanan açıklamada sığınmacı çocukların 7 tanesinden 6’sının eğitim haklarından mahrum bırakıldığı kaydedildi. Açıklamaya göre Yunanistan, “çocukların kimliğinin tespitinden sonraki 3 ay içerisinde bulundukları ülkelerdeki ulusal okul sistemlerine entegre edilmesine” yönelik AB direktiflerini ihlal etti. Açıklamada, AB tarafından Yunanistan’a 2015’ten beri sığınmacıların eğitimlerini de içeren “göç yönetimi” kapsamında 3,45 milyar avro ve kültürlerarası okulların desteklenmesi için 625 milyon avro destek sağlandığı vurgulanırken, HRW Avrupa Komisyonuna Yunanistan’ı “ayrımcı” ve “uyumsuz” politikalarına son vermeye zorlaması çağrısında bulundu.

Yunanistan sığınmacı çocuk

Yunanistan sığınmacı çocukların eğitim almasını engelliyor

Sığınmacı çocukların eğitime erişimi yok

Yunanistan’ın, sığınmacı çocukların eğitime erişimini sağlamak için acil önlemler almadığına ilişkin Avrupa Sosyal Haklar Komitesi kararı hatırlatılarak çocukların 13 Eylül’de başlayacak yeni eğitim-öğretim döneminde okula gidebilmeleri için Yunan hükümetinden ayrımcı politikalarda reform yapması talep edildi. Açıklamada, okul kaydı yaptıran çocukların sayısına ilişkin “Yunanistan Çocuk Hakları Kamu Denetçiliğini verilerine göre, Yunanistan ve Ege Adaları‘ndaki kamplarda yaşayan 10 bin 400 okul çağındaki çocuğun yüzde 86’sı 2021’in başlarında okula gitmiyordu. Ege Adaları’ndaki kamplarda yaşayan 2 bin 100 çocuktan sadece 7’si okula gidebildi. Birleşmiş Milletler (BM) ve hükümetin verilerine göre 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde kampların içinde ve dışında 31 bin okul çağındaki çocuk yaşıyordu. Bunlardan 13 bini kayıt yaptırdı. Hükümet kayıt rakamlarını yayınlamıyor.” değerlendirmelerine yer verildi.

“Çocukların geleceği korunmalı”

HRW Çocuk Hakları Direktörü Bill Van Esveld de, “Avrupa Komisyonu daha iyi sonuçlar talep etmeli ve binlerce çocuğun haklarını, geleceğini korumalıdır” diyerek Yunanistan hükümetinin gelecek dönemde sığınmacı çocukların eğitime erişimini düzeltmeleri gerektiğini söyledi. Esveld, güvenlikleri için Avrupa’ya kaçan binlerce çocuğun geleceğinin Avrupalı ve Yunan yetkililere bağlı olduğunu, yeni öğretim döneminin daha önce defalarca “sığınmacı çocuklara eğitim sağlanacağına” yönelik söz veren Yunan hükümeti için bir sınav olacağını belirtti. Sınıfların açılmasındaki gecikmeler sebebiyle çocukların, “ağır” ayrımcılığa maruz kaldığına dikkat çekilen açıklamada kamplarda yaşayan ailelerin, kamp çalışanlarının, çocuk koruma personelinin ve insani yardım gönüllülerinin fikirlerine de yer verildi. 28 yaşındaki Shamsiya isimli sığınmacı 8 yaşındaki oğlunun Oinofyta kampına geldikten sonra okula gidebilmek için altı ay beklediğini anlattı. Atina’daki Rixona kampında 17 aydır yaşayan 50 yaşındaki Ferhat adlı sığınmacı ise, 3 çocuğunun Yunanistan‘da sadece 1 ay okula gidebildiğini söyledi. Farklı kamplarda çalışan iki eğitim bakanlığı koordinatörü, okulların Yunan çocuklarına açık olduğu dönemlerde de sığınmacı çocukların derslere katılamadığı bilgisini kaydetti.