Yunanistan göçmenlere karşı insanlık dışı yöntemlere başvuruyor

Yunanistan’ın göçmenlere yönelik insanlık dışı yöntemleri bitmek bilmiyor. Kötü yaşam koşullarından kaçıp Avrupa ülkelerine gitmek için Yunanistan’dan geçmek zorunda olan göçmenler her seferinde kötü muamelelere maruz kalıyor. Yunanistan son olarak, Türkiye’den yasa dışı yollarla ülkeye geçmek isteyen düzensiz göçmenlere karşı sağırlığa yol açabilen ses cihazlarını devreye sokuyor. İnşa edilen çelik parmaklık duvarı da yapay zeka sistemleriyle donatılıyor. Atina yönetimi, olası bir göçmen akınına karşı önlemlerini artırmayı amaçlıyor. Yunanistan, geçtiğimiz günlerde Türkiye sınırında güvenlik sistemi kurdu. Yunan güçleri sistem kurulduktan sonra test etmeye de başladı. Yunanistan’ın, 200 kilometrelik Türkiye sınırında kuracağı güvenlik sisteminde hem fiziksel hem de dijital duvar ve bariyerler yer alıyor.

Sınırlar özel ses cihazlarıyla donatıldı

Yunanistan’ın kurduğu yeni otomatik gözetleme ağının amacı ise göçmenleri erken bir evrede tespit etmek. Göçmenlerin nehirde ve karada gezen ve özel ses cihazlarıyla donatılan devriyelerle sınırı geçmelerini engellemek. Avrupa Birliği (AB) 2015-2016 yılları arasında yaşanan göçmen krizinin ardından sınır güvenliğini desteklemek için Yunanistan’a 3 milyar avro tahsis etti. Bu bütçe ile çok sayıda araştırma ve geliştirme projesi yürütülüyordu. Çalışmaların sonucunda da çeşitli silahlar ve güvenlik sistemleri geliştirildi. Bu sistemler, Yunanistan-Türkiye sınırı başta olmak üzere Macaristan, Letonya ve AB’nin doğu sınırlarında da test edilmeye başlandı. Yunanistan Sınır Güvenlik Güçleri, geçtiğimiz günlerde icra edilen denemelerin sırasında kurmakta oldukları güvenlik sistemiyle ilgili bilgileri paylaştı.

İnsanda sağırlığa neden olan uzak menzilli cihazlar kullanılacak

Yunanistan düzensiz göçmenlerin botlarını batırıyor, daha iyi bir hayat hayaliyle tehlikeli yollara çıkan bu kişileri yasaya aykırı şekilde zorla geri itiyor, Meriç Nehri üzerinden geçenleri ise dövüp eşyalarını alarak geri gönderiyor. Tüm bu insanlık dışı uygulamaların yanında Yunanistan,  şimdi de insanlarda sağırlığa yol açabilen uzun menzilli akustik cihazları (LRAD) devreye sokmaya hazırlanıyor. Ses topları olarak da bilinen bu silahlar, göçmenleri sınıra yaklaşmadan caydırmak için kullanılacak. İnsanlarda panik, şok ve acı yaratan bu cihazlar yüksek desibel ile kullanıldığı zaman insanları sağır edici olabilir. İnsan sağlığı açısından tavsiye edilen maksimum ses seviyesi 70 desibel iken, LRAD cihazlarının yaydığı ses seviyesi 162 desibele kadar yükselebiliyor. Bu, bir jetin yaydığı 120 desibellik sesten hayli yüksek. Bir insanın dayanabileceği ses seviyesi ise en fazla 130 desibel. Küçük bir televizyon büyüklüğünde olan bu cihazlar askeri araçların üstünde konumlandırılarak seyyar olarak kullanılabilecek.

Yunanistan göçmenlere karşı