Uluslararası Af Örgütü “Tehlikeye Atılan Çocuklar” başlıklı rapor yayımladı

Uluslararası Af Örgütü göçmen çocuklara yönelik “Tehlikeye Atılan Çocuklar” başlıklı bir rapor yayımladı. Örgütün hazırladığı raporda, ABD – Meksika sınırındaki dramın boyutu ortaya kondu. Raporda, “ABD ve Meksika binlerce refakatsiz çocuğu sınır dışı ederek tehlikeye atıyor.” ifadeleri kullanıldı. Bu ifadelerle birlikle, aileleriyle buluşmaya çalışan refakatsiz göçmen çocukların dramı bir kez daha gözler önüne serilmiş oldu. Rapora göre, ABD ve Meksika hükümetleri, yalnız seyahat eden on binlerce göçmen çocuk için yeterli inceleme yapmıyor. Refakatsiz çocuklar, geldikleri ülkelere zorla geri gönderiliyor. Çocukların sığınma hakkına erişimleri de engelleniyor ve hayatları sık sık tehlikeye atılıyor. Uluslararası Af Örgütü Amerikalar Direktörü Erika Guevara-Rosas da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Guevara-Rosas, “Uygulanan bu politikalar tehlikeli ve vicdana aykırıdır.” diye konuştu.

uluslararası af örgütü

50 bin refakatsiz çocuk ABD’ye gitti

Orta Amerikalı refakatsiz çocuklar genellikle şiddetten kaçmak ve aileleriyle yeniden bir araya gelmek için ABD’ye gitmeye çalışıyor. ABD Başkanı Biden, Ocak 2021’de göreve başladığında bu yana yaklaşık 50 bin refakatsiz göçmen çocuk ABD’ye gitti. Ancak bu çocukların neredeyse hepsi Meksika’ya geri gönderildi. Meksikalı yetkililer de benzer şekilde refakatsiz bu çocukları ülkelerine yolluyor.

ABD-Meksika sınırında gözaltına alınan çocukların sayısı 3700’u aştı

CNN’in yaptığı habere göre, ABD-Meksika sınırında gözaltına alınan refakatsiz göçmen çocukların sayısının artmaya devam ediyor. Üstelik birçoğunun ABD-Meksika sınırındaki hapishane benzeri tesislerde 3 bin 700’ü aştığı bildirildi. Bir İç Güvenlik yetkilisine göre, geçtiğimiz günlerde ABD Sınır Devriyesi,  yaklaşık 800 refakatsiz göçmen çocuğu yakaladı. Yetkili, ayrıca gözaltına alınan çocuk sayısının sürekli arttığını belirtti ve her gün ortalama 450 çocuğun yakalandığını bildirdi. Bu konuyla ilgili toplantıların en üst düzeyde devam ettiğini bildiren yetkili, Biden yönetiminin çocukların sınıra gelmesini engellemenin bir yolunu bulana kadar bunun devam eden bir sorun olacağını öngördü. Ayrıca, “Bunu durdurmak çok zor olacak” diye konuştu. Geçtiğimiz haftalarda da 340 çocuğun yakalandığı bildirildi. Başkan Joe Biden’in göçmenlik yaklaşımı kritik bir erken testle karşı karşıya kaldı. Yönetim, göçmen çocukları barındırmak için yarışıyor. Başkan, Başkan Donald Trump tarafından uygulanan yoksulluktan ve şiddetten kaçan insanların Amerika Birleşik Devletleri’ne gelmesini zorlaştıran acımasız politikalar olarak tanımladığı şeyi tersine çevirme sözü vererek göreve girdi.

“Sınır tesisleri aşırı kalabalık”

Yetkililer, çocuklar için sığınak alanı bulmaya çalışırken, çocuklar ortalama dört günden fazla uzun bir süre Sınır Devriyesi nezaretinde tutuldu. CNN, 100’den fazla çocuğun yaklaşık 10 gündür gözaltında tutulduğunu belirtti. Sınır Devriyesi nezaretine alındıktan sonra, refakatsiz çocukların, istisnai durumlar dışında göçmen çocuklara bakmakla görevli Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanına 72 saat içinde teslim edilmesi gerektiği bildirildi. DHS yetkilisi, sınır tesislerinin “kesinlikle” aşırı kalabalık olduğunu söyledi. Çarşamba günü itibariyle, ABD Gümrük ve Sınır Koruması’nın 9 Sınır Devriyesi sektöründen 7’sinde aşırı kapasite olduğunu söyleyen yetkili, Yuma, Rio Grande Vadisi ve Del Rio’nun “aşırı kapasite fazlası” olduğunu da bildirdi. Covid-19 salgını, gözaltındaki göçmenler için mevcut alanı daha da kısıtladı. Yetkili, son birkaç aydaki tek günlük rakama atıfta bulunarak, “Sayıyı en son ne zaman bu kadar yüksek gördüğümü hatırlayamıyorum,” dedi. CBP, Çarşamba günü Şubat ayında ABD-Meksika sınırında 100.000’den fazla göçmenle karşılaştığını ve 2019’dan beri görülmeyen seviyelere ulaştığını duyurdu. CBP komisyon üyeliğinin görevlerini yerine getiren üst düzey yetkili Troy Miller Çarşamba günü düzenlediği basın brifinginde, “Özellikle salgın göz önüne alındığında gözaltımızdaki kişilerin sayısıyla mücadele etmeye devam ediyoruz,” dedi. Miller, sınır dairesinin çocukları olabildiğince çabuk gözaltından çıkarmak için HHS ile birlikte çalıştığını söyledi. “Onları daha hızlı çıkarmamız gerekiyor,” diye kabul etti.