Akdeniz’de kurtardığı 121 göçmeni, Libya dışında bölgeye en yakın güvenli liman olan İtalya ve Malta’ya taşımak için başvuran ancak olumlu yanıt alamadığı için İtalya’nın Lampedusa Adası’nın 24 mil açığında bekleyişini sürdüren İspanyol STK gemisine, İtalya İçişleri Bakanı Salvini’den sert bir uyarı geldi.

Salvini, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından yaptığı paylaşımlarda, “Open Arms, 6 gündür Akdeniz’de ve şimdi İtalya’ya girmekle tehdit ediyor. Bu sürede bayrağını dalgalandırdığı ülkesi olan İspanya’ya ulaşabilirdi. Bu ülkede bazı belediye başkanları onları (göçmenleri) karşılamaya hazır olduklarını belirtmişlerdi” ifadelerini kullandı.

Open Arms’ın siyasi bir provokasyon yapma amacı taşıdığını öne süren Salvini, “Açık şekilde görülüyor ki gemideki insanların yaşamları onların önceliği değil. Onlar bedeli ne olursa olsun yasa dışı göçmenleri ülkemize taşımak istiyor” yorumunu yaptı.

Salvini, İspanyol STK’yi sert şekilde uyararak “Open Arms’a hatırlatmak isterim ki; İtalyan kara suları kendisine kapalıdır ve biz gemiye el koymaya hazırız” dedi.

Matteo Salvini, geçen hafta da Alman STK Sea Eye’a ait “Alan Kurdi” gemisinin Lampedusa’ya yanaşmasına izin vermemişti.