Polonya sınırı 240 göçmene mezar oldu

Polonya sınırında yaşanan göçmen yoğunluğu sırasında Belarus’a kaçan Emil Çeçko adlı Polonyalı asker, sınırda 240 göçmenin öldürüldüğünü iddia etti. Geçtiğimiz aylarda, zorlu yaşam koşullarından gelen göçmenler, Avrupa ülkelerine geçmek amacıyla Polonya sınırına akın etmişti. Çeçko, sınırda yaşanan gerilim sırasında Polonya sınır muhafızı olarak görev yapıyordu. 16 Aralık’ta Belarus’a kaçan Emil Çeçko, Belarus Soruşturma Komitesi’nin göçmenlerle ilgili başlattığı soruşturmaya dahil olarak ifade verdi. Çeçko, 8 Haziran 2021’den bu yana Polonya’nın Semyanovka yerleşim yeri yakınında ve Belarus sınırı boyunca diğer Polonyalı askerlerle birlikte organize cinayetlerde yer aldığını itiraf etti. Emil Çeçko’nun ifadesinde öldürülen göçmenlerin ormanlık alanda hazırlanan kuyulara gömüldüğü iddialarına da yer verdi. “Bu askere göre göçmenlerin cansız bedenleri Polonya güvenlik güçleri tarafından ormanlık alanda özel olarak hazırlanmış çukurlara toplu halde gömüldü. Ayrıca meslektaşları ona, infazlara katılımlarından bahsetti” ifadelerini kullanarak göçmenlere yaşatılan zulmü bir kez daha hatırlattı.

Polonya-sinirinda-240-tan-fazla-gocmen-olduruldu

Polonya sınırı 240’tan fazla göçmene mezar oldu

Polonya sınırı ile ilgili soruşturma başlatılmıştı

Soruşturmanın detayları ile ilgili Dışişleri Bakanlığı üzerinden gerekli tarafların bilgilendirildiği ifade edilerek, “Alınan bilgilere dayanılarak objektif delillerin oluşturulması için Belarus Dışişleri Bakanlığının diplomatik kanallar üzerinden olay ile ilgili uluslararası kuruluşlara, Orta Doğu ülkeleri ve Afganistan’daki yetkili organlara bilgilendirilmesi talebinde bulunulmuştur. Belarus Soruşturma Komitesi, Almanya ve Batı Avrupa’ya giden vatandaşların kaybolmasıyla ilgili bilgi toplama girişimi başlatmıştır.” bilgisi paylaşıldı.

Polonya sınırı, ittiği göçmenlerin ölümüne sebep oldu

Polonya Silahlı Kuvvetleri mensubu Emil Çeçko, geçtiğimiz 16 Aralık’ta Polonya’nın sınırdaki göçmenlere yönelik sert müdahalelerine katılmak istemediğini belirterek Belarus’a kaçmış ve ülkeden sığınma talebinde bulunmuştu. Polonya Silahlı Kuvvetleri ise Çeçko hakkında yargı süreci başlatmıştı. Polonya Silahlı Kuvvetleri mensubu Emil Çeçko, 16 Aralık 2021’de Polonya’nın göçmenlere yönelik sert politikasına katılmadığı gerekçesiyle sınırdan geçerek Belarus’tan sığınma talebinde bulunmuştu. Belarus-Polonya sınırında 8 Kasım 2021’den itibaren, Avrupa’ya göçme arayışıyla çoğunluğu Irak ve Suriye’den gelerek Belarus üzerinden Polonya’ya geçmeye çalışan 2 bin kişilik göçmen grubu önce ormanlık alanda kendi kurdukları kampta ve sınır önünde beklemişler, ardından bu kampları boşaltarak Belarus hükümetinin bölgedeki hazırladığı kapalı alana geçmişti. Bir süre sonra bu kişilerin çoğunluğu, geldikleri ülkelere geri dönmüştü. Birçoğu da sözde soğuk hava koşulları sebebiyle hayatını kaybetti. Ancak Çeçko’nun ifadelerine bakıldığında bu durumun gerçeği yansıtmadığı görünüyor.