Polonya sınırına öreceği duvarın inşaatına başladı

Polonya sınırı göçmenlere durmadan engeller getiriyor. Polonya yönetimi, Belarus üzerinden gelen göçmen sayısındaki artış üzerine sınıra duvar örmeye karar vermişti. Göçmen sayısındaki artış üzerine sınıra duvar örme kararı alan Polonya yönetimi, duvarın inşaatına bugün başladı. Polonya Sınır Koruma Birimi’nden Straz Graniczna sosyal medya hesabı üzerinden yayınlanan video ile duvar inşaatının başladığı duyurdu. Söz konusu duvar inşaatı birim bünyesinde bugüne kadar yapılmış en büyük inşaat yatırımı olacak. Duvar inşaatının Polonya-Belarus sınır hattı boyunca 4 ayrı bölgede eş zamanlı olarak başladı. Duvarın uzunluğunun 186 kilometre, toplam maliyetinin ise 1.6 milyar zloti (yaklaşık 350 milyon avro) olacak. Duvar inşaatının önümüzdeki Haziran ayının sonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

Polonya-Belarus sınırı göçmenlere duvar olacak

Polonya sınırına öreceği duvarın inşaatına başladı

Polonya sınırı göçmenlere karşı yeni engellerle gündemde

Belarus’un Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko, AB ülkelerinin baskıcı uygulamaları nedeniyle yeni yaptırımlar açıklamıştı. Daha iyi bir hayat için yola düşen bu kişilere engel olmayacağını belirtmişti. Yaptırımlara misilleme yaptığı iddiasını reddetmişti. Binlerce göçmen aylar boyunca Belarus üzerinden ormanları, nehirleri kullanarak AB üyesi Litvanya, Letonya ve Polonya’ya kaçak olarak geçmeye çalışmış, bazen de topluca sınır kapılarına hücum etmişti. Onlarca göçmen soğuk hava koşulları ya da sağlık sorunları dolayısıyla hayatını kaybetmiş, Irak hükümeti ise düzenlediği uçak seferleriyle 4 bin kadar vatandaşını ülkeye geri getirmişti. 15 bin asker, polis ve sınır koruma memurunun görev yaptığı Polonya-Belarus sınırında sayıları az da olsa göçmenlerin sınırı kaçak olarak geçme girişimleri halen devam ediyor.

Polonya sınırında 240’tan fazla göçmen öldürülmüştü

Belarus’a sığınan bir Polonya askeri olan Emil Çeçko’nun ise, Polonya sınırında geçen yılın yaz aylarından bu yana 240’tan fazla göçmenin öldürüldüğü iddiası gündeme gelmişti. Polonya Silahlı Kuvvetleri mensubu Emil Çeçko, 16 Aralık 2021’de Polonya’nın göçmenlere yönelik sert politikasına katılmadığı gerekçesiyle sınırdan geçerek Belarus’tan sığınma talebinde bulunmuştu. Belarus-Polonya sınırında 8 Kasım 2021’den itibaren, Avrupa’ya göçme arayışıyla çoğunluğu Irak ve Suriye’den gelerek Belarus üzerinden Polonya’ya geçmeye çalışan 2 bin kişilik göçmen grubu önce ormanlık alanda kendi kurdukları kampta ve sınır önünde beklemişler, ardından bu kampları boşaltarak Belarus hükümetinin bölgedeki hazırladığı kapalı alana geçmişti. Bir süre sonra bu kişilerin çoğunluğu, geldikleri ülkelere geri dönmüştü. Birçoğu da sözde soğuk hava koşulları sebebiyle hayatını kaybetti.