Fransa Cumhurbaşkanı adayı  Marine Le Pen’den göçmen karşıtı yasa tasarısı

Fransa‘da göçmen karşıtlığıyla bilinen aşırı sağ Marine Le Pen, France 2 televizyonuna açıklamalarda bulundu. 2022’de Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde göçmenlik konusunda referandum adımı atacağını açıkladı. Le Pen,  “Referandum, göçü sert bir biçimde düzenlemeyi amaçlayan eksiksiz bir yasa tasarısı önerecek.” diyerek göçmen karşıtlığı üzerinden oy kazanma amacında olduğunu belirtmiş oldu. Fransız anayasasında referanduma izin veriliyor ancak bu yola nadiren başvuruluyor. Ülkedeki son büyük referandum, Fransız halkının Fransa’nın Avrupa Anayasası’nı onaylamasına karşı oy kullandığı 2005 yılındaydı. 2017’deki seçimlerdeki mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile ikinci tura kalan Le Pen, seçimleri kaybetmişti.  Macron yüzde 66,1’lik oy oranıyla kazanmıştı. Macron, Fransa’da Nisan 2022’de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden aday olup olmayacağı konusunda henüz bir karar açıklamadı.

Marine-Le-Pen'den-göçmenlere-karşı-referandum-önerisi

Marine Le Pen’den göçmenlere karşı referandum önerisi

Göçmen ve AB karşıtı söylemlerini yumuşatmıştı

Fransa’da aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi (RN) lideri Marine Le Pen, geçen hafta düzenlenen bölge seçimlerindeki yenilginin ardından RN’nin giderek merkeze yöneldiği yolundaki eleştirilere yanıt verdi. Partinin rotasında bir değişiklik söz konusu olmadığını savundu. Le Pen, parti kongresinde büyük bir oy farkıyla RN’nin liderliğine seçildi. Seçim sonrası yaptığı konuşmada, partinin “sağlıklı bir değişim içinde” olduğunu söyleyen Le Pen, babasının liderliği dönemindeki aşırı sağcı politikalara  geri dönüş yapmayacaklarını bildirdi. Le Pen, “Partimiz, sağlıklı bir değişim tecrübesinden geçiyor. Ulusal Cephe’nin (RN’den önceki parti) eski dönemine geri dönmeyeceğiz. Son 10 yıldır en önemli başarı, sağladığımız ideolojik zaferdir, bunu anlamak için ana muhalefetteki Cumhuriyetçiler Partisi’nin (LR) muhafazakar seçmenlerini dinlemeniz gerekiyor.” ifadelerini kullandı. Fransa’da son 50 yılın en düşük katılımlı seçimlerinde Macron ve Le Pen hezimet yaşadı. Marine Le Pen, 1972 yılında Ulusal Cephe’yi kuran babası Jean-Marie Le Pen’in siyaseti bırakması üzerine parti liderliğine seçilmiş, daha sonra aşırı sağcı, göçmen ve AB karşıtı söylemleri yumuşatarak, partinin merkez sağ eğilime yönelmesini sağlamıştı.

Seçim vaatlerinde İslam ve göçmen karşıtlığı

İslamofobi, Fransa siyasetinin en etkili dinamiklerinden biri haline gelmiş durumda. 2022 Cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını koyması beklenen, aşırı sağcı ve ırkçı ‘gazeteci’ Eric Zemmour’un, ‘Cumhurbaşkanı olursam Muhammed ismini yasaklayacağım’ cümlesi bu durumun en önemli göstergelerinden biri oldu. 2022 seçimlerinin bütün adayları henüz belli olmadı. Ancak Fransız halkının çok bir seçeneği de yok: Yarışın yine Emmanuel Macron ve Marine Le Pen arasında geçmesi bekleniyor: Macron’un ‘değişken’ siyaseti ve Le Pen’in göçmen ve yabancı karşıtı tutumu. Merkez sağ ve merkez sol ise aşırıcıların göçmen ve İslam karşıtı söylemlerini destekliyor. Taraflar fark etmiyor. Fransa’da 2022 seçimleri ‘en az kötü olanı’ seçmek olacak gibi gözüküyor.