İtalya İçişleri Bakanı, aşırı sağcı Lig Partisi’nin lideri Matteo Salvini, Akdeniz’de sivil toplum kuruluşların (STK) kurtardığı 500’ün üzerindeki göçmenin İtalya’ya gelişini engellemek için çalıştığını belirtti.

Salvini, Akdeniz’de üç farklı grup halinde kurtardığı 151 düzensiz göçmenle 12 gündür denizdeki bekleyişini sürdüren İspanyol STK Proactiva Open Arms gemisiyle, 4 operasyonda 356 kişiyi kurtaran Fransız Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ve SOS Akdeniz adlı STK’lere ait Ocean Viking gemisine izin vermeyeceğini yineledi.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan açıklamalarda bulunan Salvini, şu ifadeleri kullandı:

“Bu sabah bakanlıkta 500’ün üzerindeki göçmenin (İtalya’ya) gelişini önlemek için çalışıyorum. Bunlardan 350’si için Libya, limanlarını açmıştı. Richard Gere’in ziyaret ettiği diğerleri içinse kara sularımıza giriş yasağı getirdim ve İspanya’ya gitmelerini tavsiye ettim.”

Salvini, göçmenlerle denizde bekleyen STK gemilerinin akıbetine ilişkin ise “Bu işin nasıl biteceğini ben size söyleyeyim; ben vazgeçmeyeceğim.” yorumunda bulundu.

Bu arada, İtalyan Rainews24’ün haberine göre, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Avrupa hükümetlerine kurtarılan 507 göçmen için “güvenli liman” çağrısı yaparken İtalya İçişleri Bakanlığı kaynakları ise Libya Sahil Güvenlik ekiplerinin bu sabah “güvenli liman olarak göçmenleri almaya hazırız” dediklerine dikkati çekti.