İsviçre’de bir okulun öğretmen istihdam etmek için verdiği ilanda, “az sayıda göçmen öğrenci olduğunu” belirtmesi, ülkede sivil toplum örgütlerinin tepkisine yol açtı.

Thun kasabasındaki Göttibach İlkokulu yönetiminin, “sınıflarda az sayıda göçmen öğrenci var” diyerek, bunu öğretmenler için arzu edilen ve avantajlı bir unsur gibi tanıtmasına, öğretmenler sendikası de sert tepki gösterdi.

Öğretmenler Sendikası Başkanı Dagmar Rösler, basına yaptığı açıklamada, “Sanki az göçmen çocuk olunca öğretmenler için daha cazip hale geliyor mesajı veriyor bu ilan. Çok yanlış bir mesaj bu.” dedi.

Zürih Üniversitesi Personel Yönetimi Merkezi Başkanı Matthias Mölleney, “Az göçmenin olmasının avantajlı olduğunu ilan etmeleri rencide edici ve ırkçı bir davranış olarak görülebilir.” dedi.

Okul Müdürü Regine Gfeller, “Sınıfın yapısı ve sınıftaki yabancı sayısı, günlük okul yaşamını biraz etkiliyor, ilanımız bir yargı içermiyor, özellikle daha az göçmen öğrencinin olması temel olarak daha iyi anlamına değil, daha farklı olacak anlamına geliyor.” diyerek kendini savundu.