İsveç Başbakanı evinde kaçak göçmen çalıştırıyor

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson’un evinde oturum izni bulunmayan ve hukuksuz şekilde çalışan 25 yaşındaki bir kadın ortaya çıktı. Temizlik şirketinin güvenlik zilinin yanlış alarm vermesiyle 21 Aralık 2021’de Başbakan Andersson’un evine baskın yapan polisler, 25 yaşında oturma ve çalışma izni bulunmayan temizlikçi kadınla karşılaştı. Göçmen kadın İsveç‘e ilticasının Mart 2020’de reddedilmesiyle ülkede kaçak olarak yaşamaya başladı. Eylül 2020’de bir mağazada hırsızlık suçundan hüküm giyen kadın göçmenin o tarihten beri de polis tarafından arandığını ifade etti. Olay sonrası hizmet aldığı temizlik firmasına çok sert tepki gösteren Başbakan Andersson, söz konusu firma ile tüm ilişkilerini kestiğini duyurdu.

svec-basbakaninin-evinde-yasa-disi-gocmen-kadinin-calistigi-ortaya-cikti

İsveç Başbakanı ‘nın evinde göçmen çalıştırdığı ortaya çıktı

İsveç Başbakanı ‘na tepkiler büyüyor

Andersson, “Hizmet alırken de her şeyin doğru düzgün olmasına elimden geldiği kadar dikkat ediyorum. Buna rağmen düzgün hizmet almak isterken sahtekar firmalar tarafından kandırılmak, hilelerle mücadele için daha sıkı kanunlar çıkarmamızı gerektirecek” ifadelerini kullandı. Olayı “Temiz kapı skandalı” olarak değerlendiren muhalefetteki Ilımlı Muhafazakar Parti (Moderat) Grup Başkan Vekili Tobias Billström, Başbakan’ın düştüğü durumun kaygı verici olduğunu vurguladı. Devleti yöneten politikacıların evlerinde yasa dışı kişilerin çalışmasını endişe verici bulduğunu vurgulayan Billström, onlar aracılığıyla dış güçlerin ülkeye şantaj yapabileceğini açıkladı.

Güvenlikçi uzman SEPO’yu suçladı

Eski İsveç Ticareti Güvenlik Müdürü Dick Malmlund, olayın skandal olduğunu, baş sorumlusunun da İsveç İstihbarat ve Güvenlik Teşkilatı (SEPO) olduğunu belirtti. Ülkenin en fazla korunan kişilerinden olan Başbakan Andersson’un evine alınacak hizmetlilerin SEPO tarafından güvenlik soruşturmasından geçirilmesi gerektiğini belirten Malmlund, olayda SEPO’nun ağır kusurlu olduğunu ifade etti. İsveç polisi, 21 Aralık’ta Andersson’ın 2011’den beri ailesiyle birlikte yaşadığı başkent Stockholm’ün dışında yer alan Nacka’daki evine baskın düzenlemişti. Baskında o gün evde temizlik görevlisi olarak çalışan Nikaragualı kadının ne oturma ne de çalışma izni olmadığı belirlenmişti. Nikaragualı 25 yaşındaki temizlik işçisi kadın polise, 2020 baharında sınır dışı kararı verilmesinden sonra yasa dışı olarak çalıştığını itiraf etti. Ayrıca firma olarak işçi sendikalarıyla hiçbir zaman toplu iş sözleşmesi yapmadıklarını da itiraf etti.