İngiltere sığınma talebinde bulunan göçmenleri ülke dışına taşıyacak

İngiltere sığınma politikalarını değiştirmeye yönelik insanlık dışı adımlar atmaya başladı. İçişleri Bakanlığı konu hakkında yeni bir yasa tasarısı hazırladı. Ülkenin yasa dışı sığınmacı sisteminde değişikliğe gidilecek. İngiltere‘de yasa dışı göçün önlenmesi amacıyla yasa tasarısı hazırlandı. Tasarıya göre yasa dışı sığınmacılar iltica başvuru sürecinde İngiltere’nin dışında bir merkezde tutulacak. İngiliz medyasının yayımladığı habere göre göçmenlerin tutulacağı merkez için Afrika ülkesi Ruanda düşünülüyor. Henüz hazırlanan yeni yasa tasarısı parlamentoya sunulacak. Tasarı parlamentodan geçerse, ülkeye sığınma talebinde bulunan göçmenler, ülkenin dışında yapılacak olan bir merkezde bekletilecek. Bu yöntem Avustralya modeli olarak da biliniyor; iltica başvuru sürecinde sığınmacılar Papua Yeni Gine’deki Manus Adasında tutuluyor.

İngiltere sığınma talebi

İngiltere sığınma talebinde bulunan göçmenleri ülke dışına taşıyacak

İngiltere sığınma talebinde bulunan göçmenler Ruanda’da tutulabilir

İngiliz medyasının yayımladığı habere göre, İngiltere’nin yasadışı sığınmacıları beklemeye alacağı ülkenin Afrika’da bulunan Ruanda olabileceği söyleniyor. İngiliz medyasına göre hükümet, Afrika’daki bir merkezi paylaşma konusunda Danimarka ile görüştü. Danimarka haziran ayında sığınma talebinde bulunanları, durumları netleşene kadar yurt dışındaki sığınmacı kamplarında tutacak yasayı kabul etmişti. Öte yandan İngiltere’de hazırlanan yeni yasa tasarısı muhalefetin tepkisini çekti. İşçi Partisi vekili ve Gölge İçişleri Bakanı Nick Thomas-Symonds planı “vicdansızlık” olarak değerlendirdi ve partisinin tasarıya karşı çıkacağını ifade etti. Birleşmiş Milletler mülteci ajansı da hazırlanan planı tepki gösterdi. İngiltere hükümetini sığınmacılara bakma görevini gelişmekte olan ülkelere kaydırmakla suçladı. Resmi verilere göre Manş Denizinden kaçak geçişler geçen yıl rekor kırdı ve 8 bin 500 kişi ülkeye girişte yakalandı. Bu yılın ilk altı ayında bu rakam 6 bini geçti.

Danimarka da sığınmacı kamplarını ülke dışına taşıyor

İngiltere‘nin yanı sıra Danimarka da ülkesindeki sığınmacıları Avrupa dışında inşa edilen kamplara göndermeyi planlıyor. Sığınmacıların ülke dışına taşınmasını öngören yasa tasarısını onaylandı. Avrupa Birliği ise, yasanın mevcut AB hukukuna aykırı olduğunu belirtti. Parlamentoda son defa görüşülen ve oylanan yasa tasarısı, hükümeti oluşturan Sosyal Demokrat Parti’nin yanı sıra sağ görüşlü ve aşırı sağ görüşlü partilerin de desteğiyle kabul edildi. Yasa tasarısının kabulü için 70 parlamenter oy kullandı. 24 parlamenter ise yasa tasarısına karşı oy verdi. Danimarka hükümeti, yasayla ülkeden sığınma talebinde bulunan sığınmacıları, durumları kesinleşene kadar yurt dışındaki sığınmacı kamplarında tutacak. Danimarka’ya sığınmacı olarak gelen ve başvurusu kabul edilmeyenler de bu kamplara gönderilecek. Danimarka Göç Bakanı Mattias Tesfaye, geçen ay konuyla ilgili açıklama yapmıştı. Tesfaye, Danimarka’nın Avrupa’nın dışında sığınmacı kabul kampları kuracağını duyurmuştu.