İngiltere göçmenleri Fransa’ya itiyor

İngiltere göçmenleri Fransa’ya geri itiyor. İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, Sınır Gücü yetkililerine göçmenleri denizde taşıyan tekneleri İngiltere’ye ulaşmalarını engellemek için geri çevirme yetkisi verdi. Bu durum Fransa’da ağır eleştirilerin hedefi oldu. Fransız yetkililer, “hiçbir şantaja boyun eğmeyeceğiz” diye açıklamada bulundu. Ayrıca İngiltere basını da, göçmenlerin durdurulması konusunda Fransa’nın daha iyi sonuçlar üretmeye başlamazsa gemileri durdurmaya yardımcı olmak için söz verdiği 53 milyon sterlinlik parayı alıkoyabileceğine dair haberler yayımladı. İngiltere’den alınan göçmen kararına Fransa çok sert tepkiyle karşılık verdi. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Darmanin, Fransa’nın denizcilik yasasını çiğneyen herhangi bir uygulamayı veya herhangi bir “mali şantajı ” kabul etmeyeceklerini duyurdu. Darmanin’in diplomatik danışmanı Nicolas Pillerel ise, İngiltere’nin göçmen politikasının Akdeniz ve Ege’de toplu ölümlere yol açan bir “insan trajedisi” yaratma riski taşıdığını belirtti. Pillerel, “Teknelere denizde eşlik etmek yerine yolunu kesmek son derece tehlikelidir ve bu trajediye yol açabilir. Bu, kanalın diğer denizlerde olduğu gibi insan trajedi tiyatrosu haline gelme riski taşıyor.” diye konuştu.

İngiltere göçmenleri itiyor

İngiltere göçmenleri Fransa’ya itiyor

İngiltere göçmenleri neden itiyor? Neler olmuştu?

İngiltere ve Fransa, geçtiğimiz yıl balıkçıların avlanması konusunda karşı karşıya gelmişti. İki Avrupa ülkesi, bu kez göçmen krizi nedeniyle gerginlik yaşıyor. İngiltere’nin göçmenlerle ilgili almış olduğu karar, iki ülke arasında gerilimi daha da artırdı. İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, Sınır Gücü yetkililerine göçmenleri denizde taşıyan tekneleri ülkelerine ulaşmalarını engellemek için geri çevirme yetkisi verdi. Patel, ve Fransız mevkidaşı geçişleri durdurmak için alınacak önlemler için bir araya geldi. Fakat herhangi bir yeni önlem üzerinde anlaşma sağlanamadı.

İngiltere göçmenleri geri itmeye devam edecek

İngiltere ulusal sularında göçmen bulunursa, büyük olasılıkla bir İngiliz limanına getiriliyor. Eğer uluslararası sulardalarsa, İngiltere onları nereye götüreceklerine karar vermek için Fransız makamlarıyla birlikte çalışıyor. Her ülkenin de arama kurtarma bölgeleri bulunuyor. Dublin III adlı bir AB yasası, sığınmacıların girdikleri kanıtlanan ilk üye devlete geri gönderilmelerine izin veriyor. Fakat İngiltere, artık bu düzenlemenin bir parçası değil ve bunun yerine yeni bir plan üzerinde anlaşmaya varmadı.