Afganistan, Pakistan, Irak, Suriye ve bazı Afrika ülkelerinden gelenlerin oluşturduğu göçmenler, ormanlık alan üzerinden Hırvatistan ve Slovenya’ya geçtikten sonra yakalanarak, Bosna Hersek’e iade edildiklerini ifade ediyor.

Göçmenler, AB sınırını geçtikten sonra her defasında Hırvat polisi tarafından dövülerek paralarına ve eşyalarına el koyulduktan sonra sınır dışı edildiklerini açıkladı.

Afrika ve Orta Doğu’dan Bosna Hersek’in kuzeydoğusundaki Avrupa Birliği sınırına kadar gelen mültecilerin, sınırı aşma denemeleri durmaksızın sürüyor. Hırvatistan sınırı yakınlarındaki Bihaç ve Velika Kladuşa kentlerinde kendilerine tahsis edilen harabe binalar içerisine ve yol kenarlarına kurdukları çadır kamplarda kalan göçmenler, açlık ve soğuktan şikayet ediyor.

Yardımların yetersiz kaldığını ifade eden göçmenler, dağıtılan gıda maddelerinin de kısa zamanda tükenmesinden yakınıyor. Az sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu kampta yeterli miktarda yatacak yer dahi olmadığını söyleyen göçmenler, en çok AB sınırının diğer tarafında polisin muamelesinden şikayet ediyor.

Bosna Hersek-Hırvatistan sınırında bekleyen binlerce göçmenin durumu, kar yağışıyla birlikte daha da ağırlaştı.