Guantanamo gözaltı hapishanesi yeniden açılıyor

ABD-Meksika sınırındaki göçmen akınının ardından Biden yönetimi, Guantanamo Körfezi hapishanesi yakınlarındaki göçmen gözaltı kampını yeniden açmaya karar verdi. Biden yönetimi, güney sınırda artan göçmen ve sığınmacılar için, Guantanamo Körfezi’ndeki  gözaltı kampını açmaya hazırlanıyor. Açılması planlanan göçmen toplama kampı ABD’nin “teröre karşı savaşta” esir olarak tuttuğu son 39 kişinin bulunduğu hapishane yerleşkelerine yakın bir konumda yer almasıyla dikkat çekiyor. Çoğunluğu Haiti’den gelen binlerce göçmen,Uluslararası Köprü’nün altındaki derme çatma bir kampta toplanıyor.  Göçmen kampı, ilk olarak 1991’de Kübalı sığınmacılar için kurulmuştu. Kampta 34 bin Haitili ve aynı sayıdaki Kübalı gözaltına alınmıştı. 1991 yılında açılan göçmen kampı, ilk etapta Kübalı sığınmacıları ABD anakarasına gelmeden tutmayı amaçlıyordu. En nihayetinde Haitili sığınmacı ve  Kübalı burada kaldı. Eski ABD Başkanı Barack Obama ve yönetimi aşamalı olarak sığınmacı sayısını azaltana kadar sığınmacılar burada yaşamaya devam etti. Kamp, 2017’den beri kullanılmadı.Öte yandan Haitili göçmen sorununu çözemeyen Biden yönetimi, gözünü Guantanamo’daki kampa dikti. Washington, Küba’daki Guantanamo Körfezi’nde 1991’de kurulan göçmen gözaltı kampının yeniden işlemeye başlaması için . Cezaevi olarak da kullanılan kampta bulunan göçmenler ve tutukluların, ağır şartlar altında yaşadıkları ve işkence gördükleri ortaya çıkmıştı.

siginmacı-gocmen-guantenamo-kampı-açılacak

Guantanamo kampı, sığınmacı ve göçmenler için yeniden açılacak

İnsanlık Dramı

ABD’nin Texas eyaletindeki Del Rio köprüsünün altındaki bir kampta binlerce kişinin kaçak bir şekilde yaşadığının ortaya çıkmasının ardından ABD Başkanı Joe Biden ve yönetimi, Haitilileri sınır dışı etme kararı almıştı. Yüzlerce Haitili zorla uçaklara bindirilerek ülkelerine gönderildi. Haitilileri,  tahliye eden uçağın Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’de bulunan havalimanına inmesiyle, uçak pisti kaosa teslim oldu. Kendilerini bırakan uçağın peşinden koşan ve yeniden binmeye çalışan Haitililerin görüntülerive en son, sınırdaki nehirden geçmeye çalışanlara atlı muhafızların kırbaçlı şiddet müdahalesi, insanlık dramını bir kez daha gözler önüne serdi.

 

Yine ABD yine kaos

Yeni bir göçmen kampı açılması planı, son iki hafta içerisinde yaklaşık 14 bin göçmenin Rio Grande Nehri’ni geçtiği bir dönemde geldi. Birçoğu Haiti’den gelen göçmenlerin sayısının giderek artmasında Haiti Başkanı Jovenel Moïse’nin suikastı sonucu öldürülmesinin yarattığı siyasi kargaşa ile ülkede yaşanan şiddetli deprem etkili oldu. Haitililer, ekonomi ve güvenlik kaygıları sebebiyle ABD’ye sığınacaklardı. Ancak ABD yine şaşırtmadı.Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden‘ın Küba’daki Guantanamo Kampı’nın başkanlık döneminde kapatacağını açıklamıştı.