Frontex Direktörünün mültecilerin geri itildiğine dair delilleri sildirdiği iddiası

Alman Der Spiegel dergisi, Avrupa Birliği (AB) Sınır Güvenliği Ajansı Frontex‘in Direktörü Fabrice Leggeri’nin, Yunanistan’ın Ege Denizi’nde mültecileri geri ittiğine ilişkin olayda delilleri ortadan kaldırdığını öne sürdü. Alman Der Spiegel dergisinin yayımladığı haberine göre Frontex, geçtiğimiz yıl 18-19 Nisan gecesi Yunan sahil güvenlik güçlerinin, mültecileri motoru olmayan bir bota bindirip uzaklaştığını havadan görüntüleyip kaydetti. Haberde bunun insanları tehlikeye atan yasa dışı bir durum olduğu vurgulandı. Ayrıca bu olayın aydınlatılmasını Frontex’in Direktörü Fabrice Leggeri’nin bizzat üstlendiği söylendi. Haberde, Avrupa Parlamentosunun Frontex hakkında hazırladığı rapordaki en önemli suçlamanın da bu olayla ilgili olduğu belirtildi. Ancak Leggeri’nin Frontex’in Yunanistan’ın mültecilere yaptığı yasa dışı ihlallerle ilgili toplanan tüm bilgileri silmesi talimatını verdiği aktarıldı. Yunanistan’ın mültecilere yaptığı zulümlere Frontex’in sessiz kalması büyük tepki topladı.

Yunanistan Frontex Direktörü

Frontex Direktörü, mültecilerin geri ittiğine dair delilleri sildirdi

Frontex Direktörünün istifası istendi

Alman Der Spiegel dergisinin haberine göre, bu olayın Avrupa Parlamentosu milletvekillerinin de gördüğü elektronik posta yazışmalarından ortaya çıktığı kaydedildi. Yeşiller Partisi AP Milletvekili Erik Marquardt, Leggeri’nin suçları aydınlatmak yerine örtbas ettiğini belirtti. Marquardt, “Fabrice Leggeri insan hakları ihlallerine dair kanıtları sildirdi.” diye konuştu. Avrupa Parlamentosunda inceleme yapan grubun raportörü Tineke Strik de olayı örtbas etme girişimin korkunç olduğunu ifade etti. Strik “Bu eylem, Leggeri’nin Yunan hükümetini korumak için gücünü istismar etmekten geri durmadığını gösteriyor.” ifadelerini kullandı. Alman Sol Parti AP Milletvekili Cornelia Ernst de Frontex’in 18-19 Nisan’da yaşanan geri itme olayını canlı izlediğini söyledi. İspanyol Sol Parti AP Milletvekili Sira Rego da Leggeri’nin istifa etmesini istedi. İstifa etmemesi durumunda Avrupa Birliği (AB) İçişleri Komiseri Ylva Johansson’un bunu sağlaması gerektiğini belirtti.

Frontex hakkında soruşturma açılmıştı

Avrupa Birliği (AB) Yolsuzlukla Mücadele Ofisi (OLAF),  Ocak 2021’de AB (Avrupa Birliği) Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı Frontex’e soruşturma başlattı. Soruşturmanın nedeni Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı’nın (Frontex) Ege’de göçmenleri geri itilmesi ile taciz ve görevi kötüye kullanması. OLAF (Avrupa Birliği Yolsuzlukla Mücadele Ofisi) ve Frontex açıklama yaparak, soruşturma başlatıldığını doğruladı. Ancak soruşturmanın detayları ile ilgili bilgi verilmedi. Her iki kurum da soruşturma açılmasının FRONTEX’in yasalara karşı geldiği anlamına gelmediğini, bu tür uygulamaların iyi yönetim için yapılan çalışmalar arasında yer aldığını bildirdi. İnternet sitesi Politico’nun yayınladığı haberde ise OLAF’a (Avrupa Birliği Yolsuzlukla Mücadele Ofisi) bağlı müfettişlerin, merkezi Polonya’da bulunan Frontex çalışanlarıyla geçen ayın başından beri görüşmeler yaptığı bildirildi. Müfettişlerin soruşturduğu taciz ve görevi kötüye kullanma suçlamaları nedeniyle çok üst seviyedeki bir görevli dahil olmak üzere bazı Frontex çalışanlarının da görevden ayrıldığı belirtildi.