Fransız sınır polisi 12 yaşındaki küçük göçmen çocuklarını yemek ve su vermeden hücrelerde alıkoymakla, çocukların ayakkabı tabanlarını parçalamakla ve onları yasa dışı bir biçimde İtalya’ya geri göndermeden önce cep telefonlarından sim kartlarını çalmakla suçlanıyor.

Geçtiğimiz Cuma günü İngiliz yardım kuruluşu Oxfam tarafından yayınlanan bir rapor ayrıca asfalt olmayan yoldan İtalyan sınır şehri Ventimiglia’ya kucağında 40 günlük bebeği ile yürümeye zorlanan çok genç bir Eritreli kızdan da söz ediyor.

Raporun yazarı Giulia Capitani’nin İngiliz The Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, birçok çocuğun itilip kakıldığını, baskıya uğradığını ve kendilerine anlamadıkları bir dilde bağırıldığını ifade etti: “Öbür türlü sınır polisi çocukların gözünü korkutuyor, mesela, ayakkabılarının tabanını kesmek bunu demenin bir yolu. ‘Bir daha gelmeye çalışmayın!’”

İtalyan yardım kuruluşundan Daniela Zitarosa, Fransız polisinin göçmen çocuklarına olan kötü muamelesini “Bazı çocukların cep telefonlarına el konulmuş ve sim kartları çıkarılmış. Verilerini ve telefon rehberlerini kaybetmiş durumdalar. Sonrasında kendi anne babalarını dahi arayamıyorlar.” sözleriyle aktardı.