Fransa’da göçmenler barınma vaadiyle tahliye edildi

Fransa’da göçmenler geçtiğimiz hafta cumartesi günü barınma talebiyle, Paris ve Ile-de-France Valiliği önünde kamp kurmuştu. Barınma talebiyle valilik önünde kamp kuran bin 200’den fazla evsiz göçmenden 670’inin zorla Ile-de-France dışına çıkarıldığı bildirildi. 11’inin ise gözaltı merkezine götürüldüğü ortaya çıktı. Göçmenlere yardım derneği Utopia 56’nın da yer aldığı Collectif Requisitions adlı oluşum konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Paris ve Ile-de-France Valiliği önündeki Andre-Citroen Parkı’nda çadır kuran 1204 evsiz göçmenin 3 gece kaldıktan sonra 4 Eylül Cumartesi tahliye edildiği belirtildi. Yapılan açıklamada, bu kişilerden 540’ına Ile-de-France bölgesinde barınma sağlandığı ve 670’inin ise bu bölge dışındaki özellikle Besançon, Dijon, Rennes, Strasbourg, Sarrebourg, Rouen, Lille ve Metz kentlerine zorla götürüldüğü bildirildi. Açıklamada ayrıca tahliye edilen evsizlere önceden bilgi verilmediği vurgulandı. Evsizlerin yaşadıkları yerlerden, iş yerlerinden ve çocuklarının okulundan zorla uzağa götürüldüğü dile getirildi. Açıklamada, “Devlet, nakledilen kişilerin gidecekleri yer hakkında ihmal göstererek yalan söyledi, bu kişilerin izni önceden alınmalıydı.” ifadeleri kullanıldı.

Fransa'da göçmenler tahliye

Fransa’da göçmenler barınma vaadiyle tahliye edildi

Fransa’da göçmenler gözaltı merkezine götürüldü

Collectif Requisitions’ın yaptığı açıklamada, tahliye edilen göçmenlerin bulundukları bazı otobüslerin polisler tarafından karşılandığı kaydedildi. Belgeleri bulunmayan göçmenlerden Fransa’yı terk etmelerinin istendiği dile getirildi. En az 11 kişinin ise gözaltı merkezine götürüldüğü söylendi. Yapılan açıklamada, devletin evsizlere barınma sağlamadığı belirtildi. Bunun yerine belgesiz kişilerin barınma hakkını kullanmasını engellendiği ifade edildi. Sığınmacıların barınma hakkını kaybetmesine yol açmayı seçtiğine işaret edildi. Cuma günü Paris’te protesto gösterisi çağrısı yapıldı.

Fransa’da göçmenler sokağa mahkum ediliyor

Fransa’da göçmenler sokaklarda yaşamaya mahkum ediliyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, göçmen politikalarını değiştirmemekte ısrar ediyor. Macron yönetimi, ülkelerine sığınan göçmenlerin yaşama hakkını ellerinden alıyor. Fransa’ya sığınma talebinde bulunan göçmenler, ülkeden sınır dışı ediliyor. Öte yandan ülkeye sığınma talebinde bulunan göçmenler, uzun süre bekletiliyor. En nihayetinde talepleri kabul edilmiyor ve sokağa mahkum ediliyorlar. Fransız devleti, göçmenlere barınma sağlamak yerine onları, adeta bir başına bırakıyor. Evsiz göçmenler, ülkedeki bazı belediyeler ve valilikler önünde barınma talebiyle sık sık kamp kuruyor. Ancak Fransız polisi, göçmenleri şiddet uygulayarak tahliye ediyor.