Fransa İçişleri Bakanı göçmenlere zulmetmek istiyor

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, “Yunan modelini” alkışladı. Darmanin, Yunanistan’ın Samos adasında tartışmalı bir göçmen kampını ziyaret etti . Bu kamp, dikenli teller ve gözetleme kuleleriyle donatılmış “kapalı ve kontrollü erişim” kampı olarak tanımlanıyor. Fransa İçişleri Bakanı Darmanin, “Diğer güney AB ülkelerinden, Yunanistan‘ın dış sınırlarımızı daha iyi kontrol etmek için yaptıklarını ve diğer ülkelerden bir dayanışma sistemini kabul etmelerini istiyoruz” açıklamasında bulundu. Ancak insan hakları örgütleri, tesisin açılışından sonra  Darmanin’in onayına itiraz etti. Uluslararası Af Örgütü, kampı “savunmasız kişilerin etkili bir şekilde tespit edilmesini engellediğini” ve “sığınmacıların hizmetlere erişimini sınırladığını” öne sürdü.

Fransa-darmanin-gocmen-konusunda-yunanistani-ornek-aliyor

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, göçmenleri katleden “Yunan modelini” alkışladı.

Fransa İçişleri Bakanı Darmanin, açıklamaları sebebiyle eleştirildi

Medecins Sans Frontieres, Eylül ayında kampları kınayarak, “Bütün bunlar, tek “suçları” güvenlik ve düzen aramak olan insanları gözaltına almak içindir. Sığınma başvurularının toplu olarak reddedilmesine ek olarak, bu yeni merkez, mültecilerin tamamen reddedildiğinin ve sığınma talep etme haklarının bir başka simgesidir. Bu kamptaki sığınmacılar için tesise giriş ve çıkışta serbest dolaşıma yalnızca sabah 8’den akşam 8’e kadar izin verilmektedir. Çıkış ve girişte parmak izi tanıma ve elektronik yaka kartı kontrolüne tabidirler.” açıklamalarını yaptı. İçişleri Bakanı Darmanin’in ziyareti, Fransa’nın Ocak 2022’de Avrupa Birliği başkanlığını devralmasından önce gerçekleşti. Pek çok kişi bu bildiriyi  Darmanin’in altı aylık dönem başkanlığı için yeni bir gündem belirlemesi olarak görmekte. İçişleri Bakanı, “Avrupa sınırlarındaki tüm ülkelerin, Avrupa topraklarına giren insanları kontrol etmek ve kaydetmek için aynı politikaya sahip olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Atina’da Göç Bakanı Notis Mitarakis ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Fransa İçişleri Bakanı Darmanin, izleyicilere “Fransa, Yunanistan’ın sadece kendi sınırlarını değil, bir bütün olarak Avrupa’nın sınırlarını da koruduğunun farkında.” açıklamasını yaptı.  Ardından, Fransa’nın diğer Avrupa ülkelerinin Akdeniz’deki göç kontrolüne nasıl katkıda bulunabileceği konusunda “çok özel teklifler” planlayacağını da ekledi. Mitarakis daha önce Avrupa Komisyonu’nu göç kontrolü konusunda “tam hareketsizlik” olarak adlandırdığı için kınamıştı.