Fransa Cumhurbaşkanı adayından göçmen karşıtı açıklamalar

Fransa Cumhurbaşkanı adayı Eric Zemmour göçmen karşıtı açıklamalarına bir yenisini ekledi. Zemmour bu kez de göçmen derneklerini düşman olarak nitelendirdi. Fransa’nın yabancı düşmanı aşırı sağcı Cumhurbaşkanı adayı Eric Zemmour, Alpes-Maritimes kentindeki Menton sınır karakoluna ziyareti sırasında açıklama yaptı. Göçmenlere yardım eden dernekleri düşman olarak gördüğünü ifade etti. “Cezalandırılmalılar” sözünü sarf etti. “Bu insanlar Fransa’nın bekası aleyhine hareket ediyorlar. Onlara düşman muamelesi yapılacak. Artık onlara aktarılacak mali yardım da olmayacak” ifadelerini kullandı.

Göçmen sayısındaki artışı “kıyamet” olarak nitelendirdi

Irkçı aday, skandal açıklamalarında göçmenleri de hedef aldı. Geçen yıl ülkede göçmen sayısındaki rekor artışı “kıyamet” olarak nitelendirdi. “Onları göçe sevk eden sefalet değil. Fransa’ya, dünyanın en kapsamlı sosyal yardım pazarı olduğu için geliyorlar.” açıklamasını yaptı.

Fransa Cumhurbaşkanı adayı göçmenlere yardım yasaklansın

Fransa Cumhurbaşkanı adayı göçmenlere yardımı kınadı

Polisin zamanı harcanıyor

Zemmour’un sınır tanımayan sözleri bununla da kalmadı. Fransız polisinin göçmenler için zaman harcadığını belirtti. “Polisin hayatını rezil eden bu derneklere daha fazla hoşgörü gösterilmeyecek. Polis burada zamanını durmadan gelmeye devam eden göçmenleri geri göndermek için harcıyor” ifadesini kullandı. Zemmour, daha önce ırkçı davranışları ve nefret söylemleri nedeniyle 15 defa yargılanmış 2 defa ceza almıştı. Fransa’da son anketler, aşırı sağcı adayın ilk turda yüzde 11 oranında oy alacağını gösteriyor. Fransa’da düzenlenen bir ankete göre seçmenlerin yüzde 62’si ise Zemmour’u “demokrasi için tehlike” olarak görüyor. Seçimler iki turlu olmak üzere, 10 ve 24 Nisan 2022 tarihlerinde yapılacak.

Göçmen karşıtı aday İslam karşılığı ile de sık sık gündeme geliyor

Cumhurbaşkanı adayı Zemmour, İslam ve göçmen karşıtı görüşleriyle tanınıyor. Avukatı, mahkemenin kararına itiraz edileceğini açıkladı. Karara sosyal medyadan tepki gösteren Zemmour, ifade özgürlüğünün kısıtlandığından şikayet etti. “İdeolojiyi mahkemelerden acilen çıkarmak gerektiğini” ifade etti. Zemmour’un daha önce de nefret söyleminden iki mahkumiyeti var. Davaya insan hakları alanında çalışma yapan yaklaşık 30 dernek ile 20 kadar bölge meclisi üyesi taraf olmuştu. 10 Nisan’da ilk turu düzenlenecek cumhurbaşkanı seçimine adaylığını açıklayan Zemmour, İslam ve göçmen karşıtı isim olarak öne çıkıyor. Paris’te 1958’de Cezayir asıllı Yahudi bir ailede dünyaya gelen Zemmour, Eylül 2019’da bir televizyon programında Müslümanlara karşı nefreti körükleyen ifadeleri nedeniyle 3 bin avro para cezasına çarptırılmıştı. Zemmour, seçim için adaylığını duyurduktan sonra 31 Kasım 2020’de yaptığı açıklamada ülkedeki Müslümanları asimile olmaya çağırmıştı.