Danimarka Suriyeli sığınmacıların geçici oturma izinlerini iptal etmeye başladı

Danimarka Suriyeli sığınmacıları ülkeden göndermeye çalışıyor. Ülkede son haftalarda 94 Suriyeliye oturma izinlerinin iptal edildiği açıklandı. Gelecek haftalarda da bu sayının daha çok artacağı belirtildi. Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, konuyla ilgili açıklama yaparak Suriye’de başkent Şam dahil bazı bölgelerin geri dönüş için artık güvenli olduğunu söyledi. Danimarka, 2015 sığınmacı krizinden sonra Suriyelilerin Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştığı ülkelerden biri. Ülkede yeni ikamet edenlere yönelik radikal kararlarına bir yenisi daha eklendi.  Kopenhag’daki solcu hükümet, Suriyeli sığınmacıların geçici oturma izinlerini iptal etmek için çalışmaya başladı. Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, Politiken gazetesine konuştu. Suriye’de bazı yerlerde çatışmaların sürdüğünü anca durumun artık farklı olduğunu söyleyen Kofod, başkent Şam dahil bu bölgelerin Danimarka makamları tarafından geri dönüş için güvenli bölge addedildiğini açıkladı.

Danimarka Suriyeli sığınmacı

Danimarka Suriyeli sığınmacıların geçici oturma izinlerini iptal etmeye başladı

94 Suriyelinin oturma izni iptal edildi

Danimarka, Suriyeli sığınmacıların oturma izinlerini kaldırmaya başlayan ilk Avrupa ülkesi konumuna geldi. Nitekim ülkede son haftalarda 94 Suriyeliye oturma izinlerinin iptal edildi. Gelecek haftalarda bu sayının çok daha artacağı duyuruldu. Kofod, Suriye’ye gönüllü geri dönecek sığınmacıların zorla sınır dışı edilmekten kurtulacaklarını söyledi. Ayrıca sığınmacıların mali destekten faydalanacaklarını da belirtti. Gönüllü geri dönecekler için para yardımı miktarı, 16 bin ile 32 bin dolar arasında değişiyor. Danimarka Dışişleri Bakanı, geri dönenlerin Suriye’nin yeniden inşasına da yardımcı olacağını ve bunun sonucunda Beşar Esad’ın iktidardan düşeceği öngörüsünde de bulundu. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ise Suriyeli sığınmacıların geçici oturma izinlerinin iptaline itiraz etti.

BM karara itiraz etti

BMMYK’nin Danimarka Sözcüsü Elisabeth Haslund, Information gazetesine açıklamalarda bulundu. Haslund, geri dönüş bölgelerinin yeterince güvenli olmadığını söyledi. “O bölgede koşulların istikrarlı şekilde güvenli olması gerekir” diye konuştu. Haslund ayrıca, geçici oturma izinlerinin çok sık değerlendirmeden geçirilmesinin Danimarka sığınmacı politikasında net bir değişikliğe işaret ettiğini söyleyerek bu gidişattan endişe duyduklarını belirtti. Uluslararası Af örgütü de geri dönen Suriyelilerin vahim insan hakları ihlalleriyle karşılaşabileceğini duyurdu. Ancak Kopenhag ile Şam arasında iade anlaşması olmadığından zorla sınır dışı etme tehdidinin nasıl hayata geçirileceği henüz bilinmiyor. Milyonlarca kişinin evinden ve yurdundan olduğu Suriye savaşına koşut, Danimarka’da yaklaşık 35 bin Suriyeli sığınmacı yaşıyor.