Danimarka, mülteci kamplarının yurt dışına taşınmasını öngören yasa tasarısını onayladı

Danimarka Parlamentosu, ülkedeki sığınmacıları Avrupa dışında inşa edilen kamplara gönderilmesini öngören yasa tasarısını onayladı. Avrupa Birliği ise, yasanın mevcut AB hukukuna aykırı olduğunu duyurdu. Parlamentoda son defa görüşülen ve oylanan yasa tasarısı, hükümeti oluşturan Sosyal Demokrat Parti’nin yanı sıra sağ görüşlü ve aşırı sağ görüşlü partilerin de desteğiyle kabul edildi. Yasa tasarısının kabulü için 70 parlamenter oy kullandı. 24 parlamenter ise yasa tasarısına karşı oy verdi. Danimarka hükümeti, yasayla ülkeden sığınma talebinde bulunan sığınmacıları, durumları kesinleşene kadar yurt dışındaki sığınmacı kamplarında tutacak.  Danimarka’ya sığınmacı olarak gelen ve başvurusu kabul edilmeyenler de bu kamplara gönderilecek. Danimarka Göç Bakanı Mattias Tesfaye, geçen ay konuyla ilgili açıklama yapmıştı. Tesfaye, Danimarka’nın Avrupa’nın dışında sığınmacı kabul kampları kuracağını duyurmuştu.

danimarka sığınmacı kamplarını

“Uluslararası hukuka aykırı”

Avrupa Birliği Komisyonu Sözcüsü Adalbert Jahnz Danimarka’da kabul edilen yeni yasasının, mevcut AB hukukuna aykırı olduğunu söyledi. Jahnz, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) söz konusu kararın, Danimarka’nın uluslararası yükümlülükleriyle uyumluluğu ve sığınmacıların korunması için uluslararası dayanaklara zarar verilmesi riski taşıdığını ifade etti. Danimarka’nın bu kararındaki endişeyi paylaştıklarını belirtti. Jahnz, sığınma talepleriyle ilgili bu tür kararların hem konuya ilişkin hukuki süreçlere hem de mağdurlara etkili biçimde koruma sağlanmasına yönelik soru işaretleri oluşturduğunu belirtti: “Bu, mevcut AB hukuku altında ya da göç ve sığınmaya yönelik yeni teklifler içeren anlaşma uyarınca mümkün değildir. Komisyonun önerdiği yeni göç ve iltica anlaşması, sığınmayı AB Şartı tarafından garanti altına alınmış bir temel hak olarak görüyor. Komisyon, yeni bir adım atılmadan ve yürürlüğe girmeden önce Danimarka’nın yasalarını dikkatlice inceleyecek.”

Danimarka Suriyeli sığınmacıları da gönderiyor

Danimarka Suriyeli sığınmacıları ülkeden göndermeye çalışıyor. Ülkede son haftalarda 94 Suriyeliye oturma izinlerinin iptal edildiği açıklandı. Gelecek haftalarda da bu sayının daha çok artacağı belirtildi. Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, konuyla ilgili açıklama yaparak Suriye’de başkent Şam dahil bazı bölgelerin geri dönüş için artık güvenli olduğunu söyledi. Danimarka, 2015 sığınmacı krizinden sonra Suriyelilerin Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaştığı ülkelerden biri. Ülkede yeni ikamet edenlere yönelik radikal kararlarına bir yenisi daha eklendi. Kopenhag’daki solcu hükümet, Suriyeli sığınmacıların geçici oturma izinlerini iptal etmek için çalışmaya başladı. Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, Politiken gazetesine konuştu. Suriye’de bazı yerlerde çatışmaların sürdüğünü anca durumun artık farklı olduğunu söyleyen Kofod, başkent Şam dahil bu bölgelerin Danimarka makamları tarafından geri dönüş için güvenli bölge addedildiğini açıkladı.